Postacie


"Stefan Szeppe. Życie i działalność" - książka Krzysztofa Kamieńskiego Właśnie ukazała się książka autorstwa Krzysztofa Kamieńskiego, będąca próbą przedstawienia życia i działalności Stefana Szeppe, poligrafa i publicysty, który do 1914 roku sprawował funkcję szefa litewskiej drukarni w Sejnach.
Drzewo z korzeniami w powietrzu – Grigorij Kanowicz w poszukiwaniu tożsamości Grigorij Kanowicz urodził się 18 czerwca 1929 (1928?) roku w Kownie, ale wychowywał w pobliskiej Junawie. To typowy sztetl, małe żydowskie miasteczko, których ówcześnie było tysiące w Europie Środkowowschodniej.
Odsłoniecie pomnika Albinasa Žukauskasa 17 maja 2012, o godzinie 11.00  w Bubelach, odsłonięto pomnik  Albinasa Žukauskasa , który znajduje się przy domu rodzinnym poety, oraz posadzono obok Dąb Pamieci. W przyszłości mają tam być organizowane plenery i spotkania literackie. Jak mówi Birute Jonurkaite-Augustiniene, ze Związku Pisarzy Litewskich  - To jest i dla mniejszości mieszkającej w Polsce, i dla wszystkich Litwinów, bardzo ważna sprawa.
Mieszkańcy Sejn opowiadają - Olgierd Skrypko Olgierd Skrypko , lat 76 - W rodzinie - to ja byłem najmłodszy, a z najmłodszym wiadomo, najpierw musiałem paść gęsiuki, a potem to już krowy. Jak krowy pasiesz - to już kawaler jesteś - pasłem wieć krowy swoje i sąsiada. A sąsiad - Paszkiewicz się nazywał - miał taką niedużą harmoń - guzikówkę.
Sigitas Birgelis Morze mozolnie, z trudem Marszczy Twe sine oblicze. Na wody płytkie przybrzeżne Pasterz wywiódł swe wyspy. (z cyklu: Listy do apostoła narodu)
Alicja Zimnicka Alicja Zimnicka urodziła się w 1975 r. w Puńsku. W latach 1990-1994 uczęszczała do Technikum Sztuki (Wydział Tkaniny Artystycznej) w Kownie. Studiowała na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w pracowniach prof. Jacka Sempolińskiego i prof. Andrzeja Bieńkowskiego).
Juozas Vaina Juozas Vaina - pedagog, wychowawca, etnograf, dokumentalista, założyciel (1977 r.). Urodził się 17 października 1916 r. w Widugierach.
Birutė Jonuškaitė Debiut Birutė Jonuškaitė przypada na czas odrodzenia niepodległej Litwy. Jako pisarka znalazła swoje miejsce w tym niespokojnym, acz przełomowym okresie historycznym i na dobre zadomowiła się we współczesnej literaturze litewskiej.
1

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

 

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI