Postacie Sejneńszczyzny - Józef Piłsudski w Sejnach

W dniu 13 września 1919 roku, na otrzymaną dopiero przed kilkoma godzinami wieść o nagle zdecydowanym przybyciu Naczelnika Państwa również do Sejn, w otoczeniu wielkiego zgromadzenia wezwanej przeze mnie ludności polskiej i dziatwy wiejskiej podejmowałem Dostojnego Gościa przy granicy powiatu sejneńskiego, we wsi kościelnej i gminie Krasnopolu, składając szczegółowy raport służbowy, następnie w mieście Sejnach, gdzie tłumnie zgromadzona ludność, osdświętnie przybrana, śród bram tryumfalnych, zieleni i kwiatów, entuzjastycznie witała pierwszy raz w świeżo wyzwolonej ziemi sejneńskiej Najwyższego Swego Wodza.


Ludność przprzewiozła w ukwieconym powozie Naczelnika z katedry do powiatu przy entuzjazmie ludności i dźwiękach orkiestry wojskowej, przeze mnie z trudem sprowadzonej. W pałacu biskupim, gdzie się mieści obecnie urząd starostwa, przedstawiłem Naczelnikowi licznie przybyłe deputacje wszystkich warstw społeczeństwa, dziękując za tak długo oczekiwane przyłą czenie powiatu do Polski, po czym Naczelnik po skromnej herbacie wraz ze sztabem raczył odjechać do Grodna, wyrażając wdzięczność za przyjęcie i wiarę jedności, iż ziemia sejneńska już nigdy nie będzie odłączona od Macierzy 

"W budowie Niepodległej: ziemia augustowska, suwalska, sejneńska w latach 1918-1919. Wybór materiałów archiwalnych". Oprac. Tadeusz Radziwinowicz, Audustów-Białystok-Suwałki 1995


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI