Poszukiwany Czesław M. Happening w centrum

Aktorzy ustylizowani na dawnych intelektualistów wykrzykujący przy ulicy Miłosza przez megafon "Poszukiwany Czesław M.", "Czy ktoś czytał, czy ktoś wie?" - takim happeningiem Centrum Zamenhofa zainaugurowało swój projekt z okazji roku poświęconego nobliście.


To pierwsze wydarzenie kulturalne w Białymstoku związane z obchodami roku miłoszowskiego w setną rocznicę urodzin poety, element dużego projektu "Wiara Nadzieja Miłosz", który potrwa do końca sierpnia. Już we wtorkowy poranek na Rynku Kościuszki można było usłyszeć tajemnicze nawoływania "Poszukiwany Czesław M." i zaproszenie na happening u zbiegu ulic Miłosza i Mickiewicza. Niektórzy przechodnie zastanawiali się nawet, czy to nie jest prawdziwa akcja poszukiwacza. W wyznaczonym miejscu w okolicach Galerii Białej o godz. 17 nagle pojawiła się czwórka niestandardowo zachowujących się osobników, jakby przenieśli się w czasie przynajmniej o trzy dekady. Panowie ubrani w garnitury, uczesani gładko z przedziałkiem, w okularach z rogowymi oprawkami i kobieta w długiej spódnicy. Mają ze sobą książki z utworami noblisty. Zaczepiają przechodniów, pytają czy mogą im coś powiedzieć o osobie ze zdjęcia. Jeden z nich krzyczy przez megafon. A cała akcja jest filmowana.

- To ustylizowani studenci Akademii Teatralnej, których zaprosiliśmy do współpracy. W ten nietypowy sposób chcieliśmy zaprosić białostoczan na naszą multimedialną wystawę w Centrum Zamenhofa, ale też do poznawania tekstów Miłosza - mówi Magdalena Urbańska, z tej placówki kulturalnej.

Niektórzy białostoczanie przepytywani przez aktorów mówią wszystko, co wiedzą o Miłoszu: że poeta, że urodzony w Wilnie, ale nasz i kochany, z Noblem, że na emigracji piszący. Inni z lekkim zawstydzeniem przyznają, że dzieła żadnego wymienić nie potrafią, bo w szkole coś czytali, a potem już nie. Jedna ze starszych pań znów bierze akcję na poważnie, owszem zna kogoś podobnego do tego ze zdjęcia, ale powiedzieć nic nie może. "Kto to w ogóle jest?" - dopytuje.

- Myślę, że każda akcja zachęcająca do czytania i poznawania naszych autorów jest dobra, a ta jest szczególnie zakręcona - ocenia Marta Liszewska, przyglądająca się wszystkiemu z ławki nad stawem przy galerii handlowej.

Centrum Zamenhofa projekt promuje też samoprzylepnymi tatuażami "Wiara Nadzieja miłosz", które wkładane sa m.in. do kopert kulturalnych Poka Poka.

- Już od wtorku przed naszą siedzibą dwóch artystów malować będzie graffiti, które będzie próbą interpretacji tekstu Miłosza - Urbańska zachęca do oglądania ich przy pracy.

Ale wielkoformatowe malunki to nie jedyny środek wyrazu, który zostanie użyty w wystawie "Wiara Nadzieja Miłosz", której otwarcie zaplanowano na piątek 27 maja. Projekt jest bowiem próbą przekładu tekstów z tomu "Świat. Poema naiwne" także na obraz i dźwięk, ale też na język migowy i alfabet Braill'a.

Podczas wernisażu część prac będzie powstawać na żywo, obrazy będą wyświetlane na ekranach telewizorów i przez projektor, na gramofonach zagra EsDwa; odbędzie się prezentacja kaligrafowania autorską czcionką tekstu Miłosza. Działania te zostaną sfilmowane, a uzyskane w ten sposób nagrania dołączone do wystawy. W kolejnych odsłonach zaplanowano też Slam Noblowski "100 wierszy na 100-lecie urodzin Czesława Miłosza" zaplanowany na 30 czerwca i warsztaty dla najmłodszych.

Film z happeningu na www.bialystok.gazeta.pl

Wystawa w Telimenie

Z kolei dziś w siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 o godz. 18 otwarta zostanie wystawa "Wilno Miłosza w fotografii Jana Bułhaka". Będą jej towarzyszyć warsztaty dla licealistów i studentów. Temat warsztatów 24 maja: ,,Nie było nikogo/Z tych, którzy kiedyś chodzili tymi ulicami"(,,Miasto młodości") - obraz Wilna w twórczości Czesława Miłosza. Uczestnicy na podstawie fragmentów utworów stworzą obraz Wilna utrwalony w poezji i prozie Czesława Miłosza. Powstaną prace na planszach z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych pokazujące symboliczną i realistyczną przestrzeń, o której pisał noblista. 25 maja: "Potrzeba Litwy - mit Kresów w twórczości Czesława Miłosza. Tworzymy widowisko narracyjne". Uczestnicy stworzą fragment widowiska narracyjnego z wykorzystaniem esejów, wierszy i powieści ,,Doliny Issy". Zajęcia poprowadzi Anna Janina Kloza, pedagog, trenerka dialogu międzykulturowego, a poprzedzi je prezentacja multimedialna. Wstęp wolny.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI