Poszukiwany Czesław M. Happening w centrum

Aktorzy ustylizowani na dawnych intelektualistów wykrzykujący przy ulicy Miłosza przez megafon "Poszukiwany Czesław M.", "Czy ktoś czytał, czy ktoś wie?" - takim happeningiem Centrum Zamenhofa zainaugurowało swój projekt z okazji roku poświęconego nobliście.


To pierwsze wydarzenie kulturalne w Białymstoku związane z obchodami roku miłoszowskiego w setną rocznicę urodzin poety, element dużego projektu "Wiara Nadzieja Miłosz", który potrwa do końca sierpnia. Już we wtorkowy poranek na Rynku Kościuszki można było usłyszeć tajemnicze nawoływania "Poszukiwany Czesław M." i zaproszenie na happening u zbiegu ulic Miłosza i Mickiewicza. Niektórzy przechodnie zastanawiali się nawet, czy to nie jest prawdziwa akcja poszukiwacza. W wyznaczonym miejscu w okolicach Galerii Białej o godz. 17 nagle pojawiła się czwórka niestandardowo zachowujących się osobników, jakby przenieśli się w czasie przynajmniej o trzy dekady. Panowie ubrani w garnitury, uczesani gładko z przedziałkiem, w okularach z rogowymi oprawkami i kobieta w długiej spódnicy. Mają ze sobą książki z utworami noblisty. Zaczepiają przechodniów, pytają czy mogą im coś powiedzieć o osobie ze zdjęcia. Jeden z nich krzyczy przez megafon. A cała akcja jest filmowana.

- To ustylizowani studenci Akademii Teatralnej, których zaprosiliśmy do współpracy. W ten nietypowy sposób chcieliśmy zaprosić białostoczan na naszą multimedialną wystawę w Centrum Zamenhofa, ale też do poznawania tekstów Miłosza - mówi Magdalena Urbańska, z tej placówki kulturalnej.

Niektórzy białostoczanie przepytywani przez aktorów mówią wszystko, co wiedzą o Miłoszu: że poeta, że urodzony w Wilnie, ale nasz i kochany, z Noblem, że na emigracji piszący. Inni z lekkim zawstydzeniem przyznają, że dzieła żadnego wymienić nie potrafią, bo w szkole coś czytali, a potem już nie. Jedna ze starszych pań znów bierze akcję na poważnie, owszem zna kogoś podobnego do tego ze zdjęcia, ale powiedzieć nic nie może. "Kto to w ogóle jest?" - dopytuje.

- Myślę, że każda akcja zachęcająca do czytania i poznawania naszych autorów jest dobra, a ta jest szczególnie zakręcona - ocenia Marta Liszewska, przyglądająca się wszystkiemu z ławki nad stawem przy galerii handlowej.

Centrum Zamenhofa projekt promuje też samoprzylepnymi tatuażami "Wiara Nadzieja miłosz", które wkładane sa m.in. do kopert kulturalnych Poka Poka.

- Już od wtorku przed naszą siedzibą dwóch artystów malować będzie graffiti, które będzie próbą interpretacji tekstu Miłosza - Urbańska zachęca do oglądania ich przy pracy.

Ale wielkoformatowe malunki to nie jedyny środek wyrazu, który zostanie użyty w wystawie "Wiara Nadzieja Miłosz", której otwarcie zaplanowano na piątek 27 maja. Projekt jest bowiem próbą przekładu tekstów z tomu "Świat. Poema naiwne" także na obraz i dźwięk, ale też na język migowy i alfabet Braill'a.

Podczas wernisażu część prac będzie powstawać na żywo, obrazy będą wyświetlane na ekranach telewizorów i przez projektor, na gramofonach zagra EsDwa; odbędzie się prezentacja kaligrafowania autorską czcionką tekstu Miłosza. Działania te zostaną sfilmowane, a uzyskane w ten sposób nagrania dołączone do wystawy. W kolejnych odsłonach zaplanowano też Slam Noblowski "100 wierszy na 100-lecie urodzin Czesława Miłosza" zaplanowany na 30 czerwca i warsztaty dla najmłodszych.

Film z happeningu na www.bialystok.gazeta.pl

Wystawa w Telimenie

Z kolei dziś w siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 o godz. 18 otwarta zostanie wystawa "Wilno Miłosza w fotografii Jana Bułhaka". Będą jej towarzyszyć warsztaty dla licealistów i studentów. Temat warsztatów 24 maja: ,,Nie było nikogo/Z tych, którzy kiedyś chodzili tymi ulicami"(,,Miasto młodości") - obraz Wilna w twórczości Czesława Miłosza. Uczestnicy na podstawie fragmentów utworów stworzą obraz Wilna utrwalony w poezji i prozie Czesława Miłosza. Powstaną prace na planszach z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych pokazujące symboliczną i realistyczną przestrzeń, o której pisał noblista. 25 maja: "Potrzeba Litwy - mit Kresów w twórczości Czesława Miłosza. Tworzymy widowisko narracyjne". Uczestnicy stworzą fragment widowiska narracyjnego z wykorzystaniem esejów, wierszy i powieści ,,Doliny Issy". Zajęcia poprowadzi Anna Janina Kloza, pedagog, trenerka dialogu międzykulturowego, a poprzedzi je prezentacja multimedialna. Wstęp wolny.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI