Powieść totalna, Maciej Robert , "Życie Warszawy", 12 marca 2009

Josef Škvorecký pozostaje w cieniu innych czeskich pisarzy – Jaroslava Haszka, Bohumila Hrabala czy Milana Kundery. Całkowicie niezasłużenie. Kto wie, czy ten skromny autor nie jest wręcz najwybitniejszym czeskim pisarzem XX wieku. 

Olbrzymi rozgłos zdobył już jego powieściowy debiut – wydana w 1958 roku powieść „Tchórze”, ukazująca lata okupacji poprzez doświadczenia małomiasteczkowej młodzieży zainteresowanej przede wszystkim jazzem i seksem, została wycofana z księgarń na osobisty rozkaz ówczesnego szefa partii Antonína Novotnego.


W latach 60. Škvorecký zdążył opublikować jeszcze kilka powieści, zaś po 1968 roku wyemigrował do Kanady, gdzie wraz z żoną założył najsłynniejsze czeskie wydawnictwo emigracyjne Sixty Eight Publishers. Przez czechosłowackie władze został za to pozbawiony obywatelstwa. W Kanadzie, gdzie 86-letni obecnie pisarz mieszka do dziś, ukazały się dwa jego najważniejsze dzieła, czyli „Batalion czołgów” i opublikowane wreszcie w polskim przekładzie „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”. 

Narratorem tej opasłej powieści jest Danny Smirzicki, alter ego autora, który występował już i w „Tchórzach”, i w „Batalionie czołgów”. Ten 50-letni czeski emigrant, wykładowca literatury angielskiej na kanadyjskim uniwersytecie, wspomina całe swoje dotychczasowe życie. Punktem wyjścia dla jego rozważań są analizowane ze studentami arcydzieła anglojęzycznych pisarzy, które w brawurowej interpretacji Smirzickiego antycypują rzeczywistość systemów totalitarnych. Danny, który na własnej skórze doświadczył okropieństw hitleryzmu i stalinizmu, bez powodzenia usiłuje przekazać swoją wiedzę zblazowanym studentom, ubarwiając wykłady przykładami z własnego życia. 

W tej ponadośmiusetstronicowej powieści jest to, co u Czechów najlepsze – intelektualizm Kundery, rubaszność Haszka, szaleńczy liryzm Pavla i poetycki komizm Hrabala. Jest tu cała ubiegłowieczna historia Czech – od niemieckiej okupacji, przez Praską Wiosnę i obrazki z życia emigrantów, aż po siermiężną rzeczywistość Tuzeksów (czeski odpowiednik Peweksu). W tej powieści jest wszystko. Sam autor zaakcentował tę totalność powieści, nadając jej odpowiedni podtytuł: „Entertainment ze starymi tematami życia, kobiet, losu, marzeń, klasy robotniczej, tajniaków, miłości i śmierci”. 

Maciej Robert, "Życie Warszawy", 12 marca 2009

 

Josef Škvorecký Przypadki inżyniera ludzkich dusz, Sejny 2008, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI