Powrót do granic? Debata panelowa na radzie Europejskiej Partii Zielonych w Utrechcie / 21 maja 2016

W sobotę 21 maja Krzysztof Czyżewski uczestniczył w dyskusji panelowej w Utrechcie zorganizowanej prze The Green European Journal w związku z wydaniem najnowszego numeru magazynu „Checkpoint Europe: The Return of Borders". Spotkanie odbyło się w ramach wiosennej Rady Europejskiej Partii Zielonych.


Co oznaczają granice w dzisiejszej Europie? Czy to, wstrząsające obrazy uchodźców ryzykujących swoje życie, pokonujących zasieki z drutu kolczastego, czy to kontrola przestrzeni publicznej w imię środków bezpieczeństwa, te linie podziału mają bardzo realny wpływ na życie człowieka.

Podczas gdy wcześniej wyglądało na to że mury i bariery na kontynencie znikną, dziś wydaje się że przestrzeń wokół nas staje się coraz bardziej „odznaczona”, czasem bardzo czytelnie wraz z powrotem kontroli granicznych, a czasem prawie niezauważalnie z coraz silniejszymi podziałami tożsamości.

Co ta tendencja mówi nam o Europie w której  żyjemy dziś?

Czy są to nakreślone nowe linie frontu?

Udział w dyskusji panelowej wzięli:

Tineke Strik (poseł holenderskiej Partii Zielonych, profesor w Centrum Prawa Migracyjnego  Uniwersytetu Radboud i członek Rady Europy)

Krzysztof Czyżewski (pisarz, filozof i reżyser teatralny, współzałożyciel i prezes Fundacji Pogranicze w Polsce)

François Gemenne (politolog, specjalizujący się w sprawach migracji i środowiska, wykładowca tych zagadnień na różnych uczelniach, w tym Sciences Po w Paryżu oraz Uniwersytetu w Liège)

Moderator: Erica Meijers (redaktor naczelny holenderskiego magazynu kulturalno-politycznego De Helling).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI