Powstanie Sejneńskie

Poniżej prezentujemy zbiór tekstów dostępnych na temat Powstania Sejneńskiego w różnych źródłach. W związku z tym, że wydarzenie to wciąż czeka na obiektywną i rzetelną ocenę historyczną - poniższe publikacje prezentują bardzo różne punkty widzenia.


Nieznany epizod powstania sejneńskiego w 1919 roku w świetle dokumentów żandarmerii Korpusu Ochrony Pogranicza, Artur Ochał Powstanie sejneńskie 1919 roku było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych powodzeniem. Mimo to, historia tych wydarzeń nie jest szerzej znana. W okresie międzywojennym ukazało się jedynie kilka artykułów oraz relacji i wspomnień uczestników powstania (między innymi Adama Rudnickiego i Tadeusza Katelbacha  1 ).
Sejny 1919 - Przemilczany zryw, Adam Andruszkiewicz W świadomości zdecydowanej większości Polaków, istnieją zaledwie trzy wystąpienia zbrojne naszego Narodu. Są to powstania: listopadowe, styczniowe oraz warszawskie.
Powstanie sejneńskie 1919 r. Wybuchło 23 sierpnia 1919 roku. Polscy powstańcy zaatakowali oddziały litewskie, zajmujące Sejny i ziemię sejneńską. Po pięciu dniach ciężkich walk, 28 sierpnia, miasto zostało wyzwolone. Powstanie sejneńskie, po wielkopolskim, było drugim polskim zwycięskim powstaniem.
Gdzie Litwa, gdzie ojczyzna?, Adam Grzeszak Dla Polaków to był patriotyczny zryw, dla Litwinów polski bunt, przejaw odwiecznej dominacji większego sąsiada. Powstanie sejneńskie, mało znany epizod z naszej historii, po 90 latach wciąż dzieli Polaków i Litwinów.
Powstanie sejneńskie, www.konflikty.pl Poległych w boju, w śmierci męczeńskiej, Historia imię uwieczni...  O wdzięczność bratnią Ziemi Sejneńskiej,  Bohaterowie bezpieczni.  Marcin Emilian Dobrowolski  Suwałki 1919 r. 
Powstanie Sejneńskie, Jarosław Szarek W maju 1919 r. cofające się z Litwy wojska niemieckie ziemię Suwalsko-Sejneńską przekazali administracji litewskiej i sami pozostali jeszcze do sierpnia. Los tych ziem był niepewny i stały się one przedmiotem zatargów polsko-litewskich.
Powstanie Sejneńskie 23-28 sierpnia 1919 roku, Stanisław Buchowski Powstanie niepodległościowe, o którym nie wolno było mówić!! O powstaniu wielkopolskim czy powstaniach Śląskich mówiono dużo i chętnie, natomiast Powstanie Sejneńskie od zakończenia II wojny światowej otoczone było ścisłą tajemnicą. W 80 rocznicę powstania został odsłonięty w Sejnach pomnik upamiętniający czyn niepodległościowy mieszkańców Ziemi Sejneńskiej.
Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym - Referat wygłoszony na sesji naukowej Samorządy miejskie na Suwalszczyźnie w XIX i XX wieku. Suwałki, 22 listopada 2003 roku 11 listopada 1918 roku  nie oznaczał wyzwolenia dla wszystkich ziem polskich. Wolnością cieszyli się tylko mieszkańcy centralnych ziem polskich. Ziemia Sejneńska nadal pozostawała pod okupacją niemiecką. Położenie tego regionu na pograniczu polsko – niemieckim powodowało, iż na niepodległość trzeba tu było jeszcze poczekać. W rejonie tym Niemcy pozostali do połowy  sierpnia 1919 roku .
Z Orłem przeciw Pogoni. Powstanie sejneńskie 1919, Tadeusz Mańczuk Z portalu Magazynu Historycznego "Mówią Wieki" U genezy powstania antylitewskiego na Suwalszczyźnie, które wybuchło w  sierpniu 1919 roku , leżał spór polsko-litewski o przynależność państwową tego regionu w chwili, gdy rozpadło się rosyjskie imperium. Aktywną rolę odgrywali w nim Niemcy, od  1915 roku okupujący Suwalszczyznę.
Marian Kałuski: 85 rocznica przyłączenia Suwalszczyzny do Polski, Wirtualna Polonia, fragmenty Suwalszczyzna to kraina w płn.-wsch. Polsce, obejmująca powiaty: augustowski, sejneński i suwalski. Ogólny obszar tych powiatów wynosi 3886 km kw. i w  2000 r . zamieszkiwany był przez 187.645 osób, z czego 69 000 osób mieszkało w Suwałkach - stolicy tej krainy; to od tego miasta pochodzi nazwa Suwalszczyzna. Północna i wschodnia granica Suwalszczyzny stanowi, na odcinku ok. 90 km, państwową granicę polsko-litewską.
1

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI