Pracownia Edukacji Regionalnej

Ośrodek Pogranicze - sztuk, kultur, narodów od chwili powstania prowadzi edukację dla tolerancji, wypracowując nowatorskie formy poznawania historii i kultury sąsiadów. Edukacja ta zawsze dostosowana jest do wieku dzieci, poczynając od przedszkolaków, przez uczniów szkół podstawowych i średnich, kończąc na stażach studenckich. Od września 2004 roku prowadzony jest program edukacji regionalnej, opracowany wspólnie z nauczycielami sejneńskich szkół podstawowych. Program ten bazuje na dotychczasowych doświadczeniach Ośrodka i związany jest z poznawaniem wielokulturowego dziedzictwa Sejn i tradycji narodowościowych. Zajęcia odbywają się w oparciu o następujące pracownie Ośrodka: historyczną, teatralną, muzyczną i śpiewu, ceramiczną, tkacką, filmową oraz fotograficzną

Program odwołuje się do różnorodnych pracy edukacyjnej. Obejmuje prezentacje, podróże i spotkania z ludźmi, a także czynny udział dzieci w twórczym praktykowaniu, np. stworzenie słownika lokalnej kultury i historii, nauka pieśni i tańców, tworzenie filmów i katalogów fotograficznych, twórczość plastyczną, tworzenie rodzinnych drzew genealogicznych. 

Program Edukacji Regionalnej obejmuje róznorodne tematy związane z historią Sejn, tradycyjnymi zawodami Sejneńszczyzny, społecznościami tego wielokulturowego regionu.


6 maja 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy Ib ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Realizacja trzeciego tematu "Ważne dla miasta miejsca i zabytki". 
29 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy Ia ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Dzieci rozpoczęły realizację trzeciego tematu pt. "Ważne dla miasta miejsca i zabytki". 
19 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla grupy sześciolatków z Przedszkola Miejskiego w Sejnach. Zajęcia poświęcone były sejneńskim zabytkom.
27 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla uczniów klasy IIb i IIc z Gimnazjum nr. 2 w Sejnach. Zajęcia o wielokulturowości były prowadzone w oparciu o wystawy w Białej Synagodze: "Nasze Stare Dobre Sejny, "Kronika Gimnazjum św. Kazimierza", "Raskoł" i "Staroobrzędowcy". 
22 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy IIa ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Zajęcia o garncarstwie, tkactwie i kowalstwie - tradycyjnych zawodach na Sejneńszczyźnie. 
21 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Gibach. Lekcja o wielokulturowych tradycjach Sejneńszczyzny. 
15 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy Id ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Zajęcia o garncarstwie, tkactwie i kowalstwie - tradycyjnych zawodach na Sejneńszczyźnie. 
6 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krasnowie. Lekcja o wielokulturowych tradycjach pogranicza. 
1 kwietnia 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy Ic ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Zajęcia o garncarstwie, tkactwie i kowalstwie - tradycyjnych zawodach na Sejneńszczyźnie. 
25 marca 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy Ib ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Zajęcia o garncarstwie, tkactwie i kowalstwie - tradycyjnych zawodach na Sejneńszczyźnie. 
18 marca 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy IIb ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Zajęcia o garncarstwie, tkactwie i kowalstwie - tradycyjnych zawodach na Sejneńszczyźnie.
3 marca 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy Ia z Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach. Wykład o związkach Czesława Miłosza z Suwalszczyzną. 
23 lutego 2005 Program edukacji regionalnej dla klasy IVd ze Szkoły Podstawowej w Sejnach. Lekcja o historii miasta i jego wielokulturowych tradycjach. 
21 lutego 2005 Program edukacji regionalnej dla klas drugich z Gimnazjum Nr 1 i z gminnego Gimnazjum w Sejnach. Spotkania poświęcone Czesławowi Miłoszowi i jego związkom z Sejneńszczyzną. 
Moja Sejneńszczyzna - Rok szkolny 2004/2005 Moja Sejneńszczyzna   Rok szkolny 2004/2005  Program został opracowany przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Sejnach "z chęci przybliżenia najmłodszym uczniom miejsca pochodzenia. Ośrodek "Pogranicze" podjął współpracę przy programie, proponując różne formy warsztatów - od historycznych poprzez plastyczne, ceramiczne, tkackie, muzyczne skończywszy na rzemieślniczych. W programie brały udział dzieci z klas pierwszych i drugich. Zajęcia odbywały się w...
«  ... 3 4 5

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI