Pracownia Przyrody

W Dworze w Krasnogrudzie otoczonym starym, niegdyś dworskim, a teraz zdziczałym parkiem mieści się pracownia Przyrody. Inspirację do jej utworzenia stanowił sam park, jak i związek miejsca z Czesławem Miłoszem który, będąc gimnazjalistą, a potem studentem Uniwersytetu w Wilnie, w majątku Kunattów, pensjonacie swoich ciotek spędzał letnie wakacje.


Pracownia powstała w 2012 roku kiedy to zaprosiliśmy dzieci ze szkół podstawowych w Sejnach, Gibach i Krasnowie żeby wspólnie, pod okiem pasjonata przyrody i ornitologa Marcina Siuchno odkrywać tajemnice przyrody, poznawać i opisywać drzewa i ptaki zamieszkujące Park. Spotykaliśmy się co tydzień, przemierzając park krok po kroku, obserwując wszystko to co dzieje się w trawie, na łące, w wodzie, w dziuplach i konarach drzew i starając się utrwalić to czego się nauczyliśmy za pomocą różnych technik plastycznych. Najwięcej czasu i uwagi poświęciliśmy jednak ptakom, bo to one zwracały nasza uwagę i budziły nasza ciekawość najbardziej. Do dziś odkryliśmy i poznaliśmy ponad 40 gatunków ptaków zamieszkujących park i jego okolice. Po trzech latach wspólnej pracy opracowaliśmy zeszyt/książeczkę pod nazwą "Atlas Parku Krasnogrudzkiego. Ptaki" w którym przedstawiliśmy niektóre z nich.

W tym numerze przedstawimy Państwu dwa ptaki z Atlasu. Będą to ptaki które właśnie w tym okresie można codziennie usłyszeć w parku. Jeden z nich zamieszkuje trzciny nad jeziorem i stamtąd można go usłyszeć bez obawy ze go pomylimy z którymkolwiek innym ptakiem, a dlaczego - dowiecie się po przeczytaniu tekstu. Drugi to mistrz „fletowych gwizdów” i naśladownictwa któremu mało kto ze świata skrzydlatych istot dorównuje. Wbrew swojej nazwie która zawiera określenie „zwyczajny”, jest całkiem niezwykły.

Ksenija Konopek

 

O BĄKU - ATLAS PARKU KRASNOGRUDZKIEGO. PTAKI

O KOSIE - ATLAS PARKU KRASNOGRUDZKIEGO. PTAKI

Krasnogrudzki Park


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI