Prasa o spektaklu: Dolina Issy na wzgórzu, Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 13.08.2006 r.

Niezwykły spektakl w Krasnogrudzie! Tu, gdzie Miłosz chadzał przed wojną, dokładnie w rocznicę jego śmierci, w poniedziałek po zmroku - rozegra się rzecz szczególna. Młodzi dadzą "Dolinę Issy" w plenerze.


Spektakl będzie tylko jeden. Scenografia też - przygotowana przez naturę. Zagrają nie tylko aktorzy, ale także wąska ścieżka prowadząca do dworu, okoliczne wzgórza czy zdziczały park, w którym grubo ponad pół wieku temu dumał przyszły noblista, przyjeżdżając w odwiedziny do ciotek z Krasnogrudy na Sejneńszczyźnie. Być może opierał się o drzewo, do którego przytuli się z rozpaczą Magdalena z przedstawienia?

Znów nas zaskoczy sejneński Ośrodek "Pogranicze" i jego podopieczni. Rok temu młodzi wysprzątali opuszczony dworek rodziny Miłoszów i urzędowali tam przez całe lato, oprowadzając turystów i zbierając u sędziwych sąsiadów opowieści o przedwojennym życiu dworu (zrodziła się z nich potem świetna wystawa do obejrzenia w synagodze w Sejnach).

Od trzech tygodni znów są w Krasnogrudzie i pod okiem Małgorzaty Czyżewskiej i Wojciecha Szroedera pracowicie przygotowują przedstawienie. Ćwiczą dniami i nocami (dosłownie - spektakl ma zacząć się po zmroku).

A dziś, o godz. 21, w drugą rocznicę śmierci poety, pokażą go publiczności.

Spektakl na stojąco


Zapomnij drogi widzu, że siądziesz wygodnie na krześle i obejrzysz coś na scenie. Pójdziesz za aktorami - najpierw aleją wiodącą do dworu, później na wzgórze. A oni - już idąc - odgrywać zaczną wybrane sceny z "Doliny Issy". A wszystko - w ciemnościach, rozświetlanych przez kilka reflektorów.

Około 20 młodych aktorów (15-20 lat) wcieli się w postaci znane z powieści - wspomnienia małej ojczyzny i czasów dzieciństwa Miłosza. Będzie więc Tomasz, którego oczami oglądamy świat w "Dolinie..." - to za nim widzowie będą podążać, i to on oświetli drogę.

Będzie Magdalena - dziewczyna, która pokochała księdza i z tej miłości się otruła, a potem wróciła do wsi jako duch. Będzie ksiądz, dramatyczna postać - człowiek wątpiący, pełen niezgody na śmierć. I Baltazar, rozmawiający z diabłem - pogubiony w życiu człowiek szukający pomocy świętych mężów. Będzie wreszcie wiele poruszających scen - jak odkopywanie trumny Magdaleny czy apokaliptyczny obraz wygnania, w rytmie klekoczących wozów.

Magdalena za gorąca


Próba do spektaklu, godz. 15.

Grupka aktorów, ubranych w stroje z przedwojnia, wyłania się zza zakrętu drogi. Na przedzie ksiądz, za nim wieśniacy. Śpiewają "Ave Maryja". - Żarliwiej, żarliwiej - nawołuje Wojciech Szroeder z Pogranicza, współreżyser, następując im na pięty. Grupka skręca na wzgórze. Dwie wieśniaczki stają pod uschłym drzewem. Pierwsza: - Magdalena, tfu! Nie znała miary. Za gorąca!". Druga, szyderczo: "Żeby otruć się trutką na szczury!...".

Pod drzewem kolejna scena. Pojawia się trumna, za chwilę położy się w niej Magdalena. Słychać przejmujące: "Dlaczego przemijam?". Nastrój - mimo dnia - robi się mroczny.

I nagle dźwięk telefonu, znów wraca współczesność. Jeden z aktorów wyciąga komórkę. "Nie mogę teraz mamo! Mam próbę, w stroju jestem."

Krasnogruda, poniedziałek, 14 sierpnia, godz. 21, wstęp wolny

Jak dojechać do Krasnogrudy?


Z Sejn należy kierować się w stronę Żegar. W Żegarach, po minięciu kościoła, dojechać prawie do końca wioski i skręcić w lewo, w piaszczystą wąską drogę wijącą się między wzgórzami. Po około dwóch kilometrach dotrzemy do dworu.

Co teraz w Krasnogrudzie?


Większość eksponatów związanych z krasnogrudzkim dworem oglądać można obecnie na wystawie w sejneńskiej synagodze. Każdy turysta, który trafi do Krasnogrudy, liczyć może jednak na oprowadzenie po dawnej posiadłości rodziny Miłoszów i obejrzeć film o nobliście. Obecnie Ośrodek "Pogranicze" szuka pieniędzy, które pozwolą stworzyć w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu.

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI