Prasa o spektaklu: Dolina Issy w ciemności, Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 11.08.2006 r.

Zapada zmrok, nad jeziorem idzie procesja z trumną, a w niej Magdalena, co się z miłości otruła. Niezwykły spektakl - pamięci Miłosza, rozegra się w poniedziałek w Krasnogrudzie. Miejscu, do którego przyjeżdżał przed wojną. Ośrodek "Pogranicze" znów zaskoczy wszystkich.


Przed rokiem młodzi podopieczni Pogranicza wysprzątali opuszczony dworek rodziny Miłoszów i urzędowali tam twórczo przez całe lato. Teraz też są w Krasnogrudzie (kilka kilometrów od Sejn, jadąc w kierunku Żegar). Cały czas mają próby do spektaklu opartego na "Dolinie Issy" noblisty. Finał - już w poniedziałek. Termin jest nieprzypadkowy - 14 sierpnia obchodzić będziemy drugą rocznicę śmierci poety. Pogranicze już w tamtym roku przygotowało Biesiadę Miłoszową. Nie inaczej będzie i w te wakacje - tylko jeszcze bardziej metafizycznie. Przeszłość splecie się z teraźniejszością. Młodzi zagrają kilka scen z historii utraconego dzieciństwa - znakomitej "Doliny Issy". Ale niezwyczajnie. Wyjdą w plener, a publiczność za nimi. Grać będą, przemierzając ścieżki, którymi chadzał poeta, kiedy przyjeżdżał przed wojną do Krasnogrudy w odwiedziny do ciotek, właścicielek dworku. 

Co najważniejsze zaś, młodzi aktorzy zaczną grać dopiero wtedy, gdy zapadnie mrok. Całość oświetli tylko parę reflektorów, zaś spektakl rozegra się w naturalnej scenografii, symultanicznie. Zaczną nad jeziorem, przejdą obok dworu na niewielkie wzgórze. Pojawią się postaci znane z książki: Baltazar rozmawiający z diabłem - zagubiony człowiek, który nie może sobie znaleźć miejsca w życiu, Magdalena, młoda gospodyni księdza, która z rozpaczy otruła się i powraca jako duch, Ksiądz rozdarty między duchową posługą a ziemską miłością. 

Wyśpiewywane przez młodych pieśni (wszystkie, jakie można było usłyszeć na pograniczu: polskie, litewskie, starowierów, żydowskie) - nieść się będą daleko nad jeziorem. Spektakl zostanie zagrany tylko raz - nie można go przegapić. 

Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Sporek-Czyżewska i Wojciech Szroeder. Poniedziałek, 14 sierpnia, godz. 21:00.


/Monika Żmijewska 11 sierpnia 2006 r.,"Gazeta Wyborcza"/


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI