Program "In Between?" w Krasnogrudzie

Młodzi Europejczycy badali historię pogranicza polsko-litewskiego. Międzynarodowa sześcioosobowa grupa spędziłą w Krasnogrudzie i okolicznych wioskach czas od 6 do 9 lipca 2017

 W trakcie trzydniowego pobyty uczestnicy skupieni na wywiadach prowadzonych z mieszkańcami pogranicza polsko-litewskiego gromadzili wspomnienia, nagrania dźwiękowe, fotografie, listy, a także dokumenty i inne świadectwa życia codziennego, poszukując lokalnych historii na pograniczach Europy.
 
Uczestnicy w Pograniczu odbyli spotkania na temat wielokulturowości regionu i działalności "Pogranicza", m.in. uczestniczyli w prezentacji projektu i filmu "Losy posłuchane. Białoruś” będącego zapisem podróży młodzieży z Teatru Sejneńskiego do wiosek polskich w okolice Lidy na Białorusi. Podczas trzech wypraw wakacyjnych w latach 1996-1998 młodzi odwiedzali kolejne wsie zamieszkane przez ludność polską. Wioski te po drugiej wojnie światowej znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Opowieści i wspomnienia przeżyć przedwojennych i powojennych stały się płaszczyzną spotkania młodych ludzi z Polski ze świadkami historii i nawiązania zerwanego przez tragiczne wydarzenia dialogu międzypokoleniowego. 
 
Uczestnicy
 
1. Jan Charvat (Czechy)
2. Ugne Makauskaite (Lithuania)
3. Antonia Foldes (UK)
4. Kacper Awzan (Polska)
5. Maria Piekarska (Polska)
6. Katarzyna Choroszucha (Polska)
 
Projekt In Between?, organizowany był przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, studenci oprócz Sejn i Krasnogrudy w Polsce odwiedzili także Wilno, Keturiasdešimt Totorių, Trakai i Panierai na Litwie. 
 
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej   upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec  zniewolenia.
 
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI