Programy Krasnogrudzkie


"Pamiętanie Miłosza" w 8. rocznicę śmierci poety Czytanie poezji oraz słuchanie opowiadań nt. związków Czesława Miłosza z Suwalszczyzną złożyły się m.in. na wieczór "Pamiętanie Miłosza", który odbył się w dworku w Krasnogrudzie w Międzynarodowym Centrum Dialogu.       We wtorek przypadła ósma rocznica śmierci Czesława Miłosza. Poeta zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. "Pamiętanie Miłosza" odbywa się w Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty co roku, od pierwszej rocznicy...
14 sierpnia 2013 - Pamiętanie Miłosza. Spotkanie w dziewiątą rocznicę śmierci Poety Rocznicę śmierci Czesława Miłosza po raz kolejny obchodziliśmy w Dworze w Krasnogrudzie.  Czesława Miłosza wspominaliśmy  poprzez poezję, refleksje i opowieści. Wiersze Czesława Miłosza recytowała Irena Jun. Udział w spotkaniu wzięli: Małgorzata Czermińska, Marci Shore, Barbara Toruńczyk, Andrzej Kasperek, Timothy Snyder oraz Krzysztof Czyżewski.   
Pamiętanie Miłosza na portalu Niebywałe Suwałki     Pamięć to słowo pojawiające się nieustannie w kręgu działalności sejneńskiego „Pogranicza”. „Pamiętanie Miłosza”, przed laty odbywające się na ganku zrujnowanego dworu w Krasnogrudzie, który odzyskał swoją świetność, w tym roku poświęcone zostało literaturze i poezji, ale też sztuce animacji filmowej oraz religijności.      
20+2 28 kwietnia 2012 roku w ramach obchodów dwudziestego jubileuszu - " 20+2, czyli co widać z Pogranicza: 7 dni spotkania " w Domu Pogranicza odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej 20+2.  Wystawa fotograficzna dokumentująca dwadzieścia dwa lata pracy Pogranicza. Czas i zdarzenia zapisane w fotografiach to różne spotkania z wybitnymi i ciekawymi ludźmi, działania, podróże, koncerty, goście i inne wydarzenia.
28 kwietnia 2012 - 20+2 - Agora Otwarcia + koncert "Ejbike Mame" [AUDIO] 28 kwietnia rozpoczęliśmy obchody dwudziestego jubileuszu "Pogranicza" - "20+2, czyli co widać z Pogranicza: 7 dni spotkania". Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z Agory Otwarcia, poprowadzonej przez Katarzynę Janowską, z udziałem Ireny Grudzińskiej-Gross, Tomasa Venclovy, Andrzeja Strumiłły i Cezarego Cieślukowskiego. Spotkanie w Białej Synagodze zakończyło się koncertem "Ejbike Mame".
19-21 sierpnia 2013 SEJMIK LITERACKI w Krasnogrudzie W Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie miało miejsce spotkanie tłumaczy z Polski i Litwy „Sejmik Literacki” organizowane przez Litewski Związek Tłumaczy Literatury Pięknej oraz Fundację Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W ramach spotkania odbyły się liczne wykłady literackie, rozmowy i warsztaty prowadzone przez wybitnych twórców, tłumaczy, wydawców i znawców literatury z Litwy i Polski. Gośćmi spotkania byli...
20+2, czyli rachunek przyszłości i przeszłości „Pogranicza” Artykuł dotyczący jubileuszu "20+2, czyli co widać z Pogranicza: 7 dni spotkania", który ukazał się 29 kwietnia 2012 w serwisie Niebywałe Suwałki.  
29 kwietnia 2012 - 20+2 - Otwarte Pracownie: Dzień 1 W trakcie pierwszej części dnia, nazwanej "Otwartymi poracowniami" nasi goście mogli - między innymi - uczestniczyć w warsztatach litewskiej pieśni, zwiedzić wystawę "Szukanie ojczyzny. Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza", lub obejrzeć filmowy zapis spektaklu "Dolina Issy" czy instalację "Piosenka o porcelanie". Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z tych wydarzeń.
29 kwietnia 2012 - 20+2 - Sympozjon Co widać z Pogranicza (I) [AUDIO] Fotograficzna dokumentacja Sympozjonu „CO WIDAĆ Z POGRANICZA” (I), który odbył się 29 kwietnia w Sali Powrotu krasnogrudzkiego Dworu. W spotkaniu wzięli udział: Robert Traba (Berlin), Tadeusz Sławek (Katowice), Christopher Baldwin (Londyn), Basil Kerski (Gdańsk).
29 kwietnia 2012 - 20+2 - Runy pogranicza polsko-litewskiego - koncert zespołu ALNA Relacja fotograficzna z koncertu Runy Pogranicza Polsko-Litewskiego - koncert z udziałem zespołu ALNA. Część pieśni wraz z zespołem wykonał chór złożony z uczestników warsztatów pieśni litewskiej, które odbyły się tego samego dnia.
29 kwietnia 2012 - 20+2 - Wieczór z Mistrzem: Odrodzenie miejsca - Nikos Stavroulakis [AUDIO] Na zakończenie dnia Krasnogrudzka Prowincja Pedagogiczna odbyło się spotkanie z  Nikosem Stavroulakisem , pisarzem, malarzem i inicjatorem odnowienia synagogi Etz Chaim w Chanii na Krecie oraz realizowania w niej programu spotkania kultur.
30 kwietnia 2012 - 20+2 - Otwarte pracownie: Dzień 2 30 kwietnia w ramach OTWARTYCH PRACOWNI nasi goście mogli posłuchać na żywo muzyki zespołu Marycha River Brass Band, prowadzonego przez Mariana Szaryńskiego w kawiarni znajdującej się w przestrzeniach Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej, oraz obejrzeć film „Tratwa Muzykantów” w  Kinie Domu Pogranicza.
30 kwietnia 2012 - 20+2 - Muzyka Miejsca - koncert w Białej Synagodze Relacja fotograficzna z koncertu "MUZYKA MIEJSCA” w którym udział wzięli: Max Furmański, Małgorzata Czyżewska, Aleksandra Bilińska, Raphael Rogiński, Marcin Masecki, oraz Orkiestra Muzyki Miejsca.
30 kwietnia 2012 - 20+2 - Wieczór z Mistrzem: Max Furmański W trakcie wieczoru z Mistrzem, który odbył się w Białej Synagodze, nasi goście spotkali się z Maxem Furmańskim, i jego rodziną. Kantor opowiedział zebranym o swoim dzieciństwie w Sejnach, oraz o swojej rodzinie.
Czyżewskiego opowieść w obrazach, Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 2 lutego 2009 W podziemiach sejneńskiego Domu Pogranicza udać się można w podróż po... pograniczach. Fotograficzną. Jest w niej metafizyka, jest zapis przewrotności losu, opowieść o Innym, o sile i czasie prowincji.   Pod niskim piwnicznym sklepieniem otwarto "Notatnik obrazów" - wystawę fotografii Krzysztofa Czyżewskiego, szefa Ośrodka Pogranicze. Czyżewski to wędrowiec wiecznie ciekawy drugiego człowieka - od lat przemierza miejsca styku kultur, chce wiedzieć, dotknąć, rozmawiać, zapisać. A z tych...
5-18 sierpnia 2013 - POŻYTECZNE WAKACJE – letnie warsztaty dla dzieci i młodzieży. W Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbywały się spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Krasnogrudy oraz okolic. Tematem przewodnim warsztatów były przedmioty codziennego użytku z dawnych lat pochodzące z okolicznych gospodarstw. Uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach sztuki i rzemiosła, a końcowe efekty ich pracy zostały pokazane na wystawie "Pokaż, co masz na strychu”  zaprezentowanej 18 sierpnia 2013  roku w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
23 czerwca 2013 - Poezja w obrazach. Wyprawa artystów na Litwę. 23 czerwca 2013 roku odbyła się wyprawa artystów, biorących udział w projekcie " Poezja w obrazach ", na Litwę do miejsc związanych z życiem i rodziną Czesława Miłosza.
Film "Rzeki" w reżyserii Darii Kopiec z Kolekcji "Poezja w Obrazach" na Festiwalach w świecie „Rzeki” zostaną pokazane m.in na festiwalu ANIMASYROS International Animation Festival + Agora w Grecji. 
9-23 września 2007 - Trakt Krasnogrudzki TRAKT KRASNOGRUDZKI. Projekt edukacyjny w ramach którego grupa młodzieży z Polski, Niemiec, Litwy, Białorusi i Ukrainy pracować będzie na rzecz przywrócenia dworowi w Krasnogrudzie pamięci i życia. Z inicjatywy Fundacji Pogranicze w odbudowanym dworze ma powstać Międzynarodowe Centrum Dialogu.
Trakt Krasnogrudzki 2005 16 lipca 2005 r. rozpoczęła pracę grupa młodzieży polskiej i litewskiej, która przybyła do krasnogrudzkiego dworu. W jednej z jego części została zorganizowana wystawa i sala filmowa. W drugiej zamieszkała młodzież. To początek przedsięwziecia noszącego nazwę "Trakt Krasnogrudzki".  Krasnogruda to popadły w ruinę i otoczony zapuszczonym parkiem dwór, malowniczo położony na brzegu jeziora Hołny-Meyera, blisko granicy polsko-litewskiej. Od Sejn oddalony jest o 7 km. Można dojechać do...
Trakt Krasnogrudzki: 9-23 września 2007 Miejscem realizacji projektu jest dwór w Krasnogrudzie, który należał kiedyś do rodziny Czesława Miłosza. Tutaj, przy granicy polsko-litewskiej, przyszły noblista spędzał w latach 30. wakacje, pisał wiersze i doświadczał ważnych inicjacji życiowych.
Trakt Krasnogrudzki 20 listopada 2005 r. w Białej Synagodze w Sejnach o godz. 14.00 odbyło się otwarcie wystawy "Trakt Krasnogrudzki". Była ona poświęcona historii Dworu w Krasnogrudzie pamiętanej przez mieszkańców okolic, wakacyjnej opiece młodzieży nad tym miejscem oraz planom zagospodarowania go w przyszłości.
«  ... 4 5 6

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI