Projekt "Terytoria Inności"

“Terytoria inności” to projekt, realizowany przez Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. To wspólna praca dzieci i młodzieży z różnych środowisk społecznych, kulturowych i narodowościowych Sejn - praca nad innością we wszelkich jej przejawach prowadzona metodami warsztatów, spotkań, wykładów, koncertów, spektakli i wystaw.

To także spotkanie ze środowiskiem osób chorych – niepełnosprawnych psychicznie,  przez co często  wykluczonych społecznie. Skupiliśmy się na wspólnym działaniu z pacjentami Specjalistyczno-Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Przygotowaniem do tego był szereg działań mówiących o inności  w ogóle - wykłady przedstawicieli środowisk społeczności narodowych i religijnych a także osób pracujących z chorymi – niepełnosprawnymi psychicznie i fizycznie, warsztaty artystyczne- plastyczne, muzyczne i pieśni, fotograficzne, sesje filmowe „Inny w filmie”, wystawy dotyczące różnorodności kulturowej Podlasia a także wystawy prac pacjentów szpitala psychiatrycznego czy specjalnie przygotowane dla pacjentów koncerty pieśni pogranicza. Ogólne przygotowanie pozwoliło młodym ludziom na pełny, pozbawiony uprzedzeń i  strachu bezpośredni kontakt z osobami chorymi psychicznie i uzależnionymi, a także na wspólną pracę artystyczną.

Nie bój się wkroczenia na Terytoria Inności. Możesz tam  poznać coś nowego i znaleźć w tym nowym to, co piękne. Możesz poznać zupełnie inny świat - świat ludzi chorych, odrzuconych, słabszych, świat ludzi innych w religii, w kulturze, patrzeniu na życie.  Wkraczasz do tego świata i nagle kończy się strach i znikają wszelkie wątpliwości czy uprzedzenia. Boisz się po prostu tego, czego nie znasz.  A to tylko chwila. Potem wyciągasz rękę i chwytasz dłoń, tego który cię potrzebuje. I trzymasz ją mocno, bo Ty też potrzebujesz tej dłoni. Piotr Myszczyński – uczestnik projektu.


Żyjemy razem. Edukacja do wielokulturowości Publikacja jest podsumowaniem projektu "Żyjemy razem", poruszającego kwestię dialogu międzykulturowego, edukacji do wielokulturowości i edukacji kulturalnej. Zawiera artykuły na temat wielokulturowości, wywiady z koordynatorami i uczestnikami, scenariusze zajęć i warsztatów, dokumentację projektu i pomysły na przyszłe działania. 
Podsumowanie projektu "Żyjemy Razem" 28 grudnia w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach-Dzięciołowie odbyło się uroczyste podsumowanie 2-letniego projektu koordynowanego przez  Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego „ŻYJEMY RAZEM” w którym brał także udział Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.
"Terytoria Inności" - kalendarium działań Zadanie rozpoczęliśmy już w listopadzie 2010 roku od wyłonienia partnerów projektu oraz rozmów organizacyjnych z osobami zaproszonymi do współtworzenia projektu – psychologami, psychoterapeutami, artystami, dziennikarzami, animatorami kultury. W miesiącu grudniu do projektu zaproszona została młodzież biorąca  udział w programach Pracowni Kronik Sejneńskich oraz uczestnicy zajęć w Pracowni Ceramicznej.
22 kwietnia 2010 - Terytoria Inności Zajęcia plastyczne z chorymi w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach w ramach projektu "Terytoria Inności" 
17 kwietnia 2010 - Terytoria Inności Spotkanie z psychologiem Leszkiem Segadynem "Życie osób chorych i uzależnionych. Przesądy i stereotypy", godz. 12.00, Dom Pogranicza 
25-28 stycznia 2010 - Terytoria inności Warsztaty Pracowni Kronik Sejneńskich – w ramach projektu „Terytoria inności”
16 stycznia 2010 - Tacy inni – tacy bliscy Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Centrum Zemenhofa w Białymstoku w ramach cyklu "Tacy inni – tacy bliscy". 
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI