Proust po Holocauście, Adam Szostkiewicz, "Polityka", nr 15/2001

Nie ma literatur prowincjonalnych: sięgnijcie po opowiadania Rumuna Manei. Kto chce, może w nich szukać Kafki, naszego Schulza, kto chce, może smakować „herbatę Prousta”. Smak ma szczególny – głodu i zagłady. Manea, urodzony przed wojną na Bukowinie, przeżył jako żydowskie dziecko prawie pięć lat w kacecie, ocalał, został inżynierem, pisał od lat 60., zdobywał literackie laury, w połowie lat 80. wyemigrował na Zachód, wykłada i pisze w USA. Niesamowita, halucynacyjna, ale czysta i piękna proza Manei opowiada o szaleństwie i potwornościach wojny i grotesce bałkańskiego komunizmu.


 

Nic nie jest dopowiedziane: prawie żadnych historycznych szczegółów. Trzeba wysilić wyobraźnię, współpracować z na poły autobiograficzną narracją, dać się prowadzić frazie i rytmowi. I nagle trafia się w świat poetyckiej grozy, w którym proste przedmioty i zdarzenia kumulują energię destrukcji. „Herbata Prousta” to gorąca lura, którą połykają żywe szkielety wpatrzone w brudny kawałeczek cukru przywiązany do lampy pod sufitem. Proustowskie magdalenki to biszkopciki rozdawane wynędzniałym dzieciom oczekującym z dorosłymi na transport. Manea ma kłopoty w Rumunii: pamiętają mu, że opisał przedwojenny gorący flirt Mircei Eliadego, później światowej sławy religioznawcy – z faszyzmem. Mam nadzieję, że Polska będzie dla Manei łaskawsza.

Adam Szostkiewicz

Norman Manea, Październik, godzina ósma, Sejny 2000, Fundacja Pogranicza.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI