Przebieg uroczystości żałobnych ku czci wskrzesiciela i budowniczego Polski Ś.p. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejnach

Kresowe miasteczko Sejny i ziemia sejneńska, zamieszkana po większej części przez ludność litewską, nadzwyczaj uroczyście obchodziła zgon największego człowieka na przestrzeni naszej historii ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Straszna wieść o śmierci Wodza Narodu rozeszła się po miasteczku lotem błyskawicy, okrywając kirem żałoby wszystkich, bez różnicy wyznania i narodowości. Smutnie zatrzepotały chorągwie narodowe okryte krepą i opuszczone do połowy masztów.

W dniu 15 maja mszę żałobną za spokój duszy ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego odprawił ksiądz proboszcz tutejszej parafii.

Wielką manifestacją żałobną całego miasta i okolicy był dzień pogrzebu, w którym drogie zwłoki kochanego Komendanta spoczęły na zawsze w Krakowie na Wawelu, obok naszych królów.

Dzień ten był wolny od zajęć służbowych. O godzinie 9 odbyło się nabożeństwo żałobne w synagodze. O godzinie 11 uroczysta msza żałobna w kościele parafialnym, celebrowana przez księdza dyrektora Pardo Stanisława, przy udziale wojska, szkół miejscowych i okolicznych, organizacyi i społeczeństwa. Kościół był wypełniony po brzegi. Katafalk, przepięknie udekorowany. Wśród kwiatów i wieńców spoczywał portret Marszałka, okryty kirem.

Wartę honorową z obu stron katafalku, jako pierwsza zmiana zaciągnęli oficerowie batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza «Sejny», drugą — podoficerowie, trzecią — strzelcy. Po nabożeństwie wygłosił ksiądz profesor Cybulski bardzo podniosłe kazanie, nacechowane wielką miłością Ojczyzny i Zmarłego Wodza. W kościele rozległ się żałosny szloch-ocierano cisnące się do oczu łzy.

Potem uformował się żałobny pochód, złożony z oddziałów wojska, Przysposobienia Wojskowego, Związku Rezerwistów, Polskiej Organizacji Wojskowej, Związku Harcerstwa Polskiego, straży pożarnej, szkół, organizacyj żydowskich i tłumów ludności.

Pochód przedefilował przed portretem Pana Marszałka, ustawionym wśród żałobnej dekoracji-oddając w ten sposób ostatni, z głębi serc płynący, hołd Zmarłemu, poczem pochód udał się do Domu Ludowego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie oddziały sprezentowały broń i nastąpiło uroczyste złożenie wieńców.

Wieczorem o godzinie 20-ej odbyła się uroczysta żałobna akademia. 

Dział Korpusu Ochrony Pogranicza.  Z życia Ochrony Pogranicza. Przebieg uroczystości żałobnych ku czci wskrzesiciela i budowniczego Polski ś. p. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejnach, „Wiarus”, Warszawa, 22 czerwca 1935, nr 25, s. 606

„Wiarus”, Warszawa, 22 czerwca 1935, nr 25, s. 606


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI