Przegląd Sejneński - Majowe Opowieści o Współistnieniu

Zachęcamy do zapoznania się z relacją Moniki Karpowicz z majowych prezentacji w Pograniczu. Tekst ukazał się w Przeglądzie Sejneńskim Nr 10 dnia 11 maja 2015.


Co słychać w „Pograniczu”, wie ten, kto spędził w Ośrodku trzy majowe wieczory. Działo się wiele: wystawa, spektakl, pokazy i koncerty, oraz premiera animowanego filmu „Gucio zaczarowany”.

„Opowieści o współistnieniu” - tak zatytułowano majówkowe spotkania, na które „Pogranicze” zaprosiło chętnych do swojej sejneńskiej siedziby. To tu, w Domu Pogranicza oraz Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej i Białej Synagodze można było zobaczyć, nad czym pracują na co dzień uczestnicy zajęć. W ramach „Opowieści miejsca” we czwartek 30 kwietnia w Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy „Misteria dzieciństwa – Jerzy Ficowski”. To multimedialna (do posłuchania, obejrzenia, przeczytania a nawet huśtania się) podróż po twórczości dla dzieci i osobistym dzieciństwie poety - laureata tytułu „Człowiek Pogranicza”. Wystawę przygotowaną przez Bożenę Szroeder i Wiesława Szumińskiego otwierali żona nieżyjącego poety, Elżbieta oraz Krzysztof Czyżewski. Na instrumentach dzieciństwa: grzechotkach, syntezatorach, piszczałkach zagrała młodzież pod kierunkiem lidera awangardowego zespołu „Małe instrumenty”.

Tego dnia widzowie mieli okazję zobaczyć również spektakl „Kroniki Sejneńskie”, w którym dzieci i młodzież wykorzystują zebrane od pokolenia dziadków opowieści o dawnych Sejnach. Wyjątkowość pokazu podkreśliło spotkanie po nim: rodzice młodych aktorów wspominali swoje dzieciństwo, smaki, zapachy i wrażenia, jakie się z nim kojarzą. Na deser widzowie dostali zaś film, o którym można śmiało powiedzieć, że jest urodzonym zwycięzcą. Po dwóch latach wytężonej pracy grupa twórców, w większości – z Sejn i okolic pokazała animację „Gucio zaczarowany”, ekranizację ulubionej książki z dzieciństwa Czesława Miłosza. Jak mówi Bożena Szroeder, „Gucio” jest kontynuacją dotychczasowej pracy nad animacjami, jaka trwa od kilku lat w „Pograniczu”. Twórcy bardzo starali się, aby film był jak najbardziej sejneński, nasz. Stąd głosów animowanym postaciom użyczyli sami animatorzy oraz zaproszone przez nich osoby. Całości dopięli artyści, dzięki którym „Gucio” jest piękny w każdej warstwie: od obwoluty płytki DVD, przez muzykę i dźwięk po napisy końcowe. Film powstawał w żmudnej technice poklatkowej, polegającej na fotografowaniu ruchu animowanych przedmiotów.

- Aby uświadomić sobie ogrom pracy, trzeba wiedzieć, że na jedną sekundę filmu przypada dwadzieścia pięć zdjęć- mówi reżyser Daria Kopiec.

- W ciągu dwóch godzin wychodziło nam pięć-sześć sekund filmu, a tu mamy siedemnaście minut, więc trzeba było trochę cierpliwości. Ale chyba się udało – dodaje Kuba Gryguć, czternastoletni współtwórca filmu.

Projekt filmowy mógł trwać dzięki grantowi z Ministerstwa Kultury, ten zaś twórcy otrzymali dzięki wkładowi własnemu – ok. 20 tys. zł, na który datki złożyło 130 osób z całej Polski. Teraz „Gucio”, baśń o chłopcu zamienionym w muchę, wypływa na szerokie wody – będzie pokazany na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji OP!LA.

Drugiego dnia, 1 maja pod hasłem „Niewidzialny most” w Białej Synagodze można było zobaczyć spektakl „Trzy Kobiety” w reżyserii Krzysztofa Czyżewskiego. Pisaliśmy o nim przy okazji premiery w lipcu ubiegłego roku. To połączenie opowieści o mitycznej Medei z efektem pracy „Spiżarni Krasnogrudzkiej” - pracowni, która zbiera smaki i zapachy ziół znad Gaładusi i Hołn. Po pokazie była okazja do poznania nowego projektu „Pogranicza”, w ramach którego w Krasnogrudzie powstanie most jako miejsce spotkań.

Trzeci dzień, 2 maja - „Muzyka miejsca” zaczął się przewrotnie nie od muzyki, lecz od poezji i latającej kawiarenki „Cafe Europa”. W kameralnej sali dawnej papuciarni mieszkańcy Sejn i okolic czytali sobie i majówkowym gościom wiersze ze świeżo wydanego przez oficynę „Pogranicza” zbioru Zuzanny Ginczanki, zamordowanej w czasie wojny poetki, członkini grupy „Skamandrytów” i przyjaciółki Tuwima. Po poezji – muzyka. Podopieczni Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej zagrali koncert z towarzyszeniem Mikołaja Trzaski, znanego saksofonisty i klarnecisty, kompozytora muzyki np. do takich filmów jak „Dom zły”, czy „Róża”. Na zakończenie goście przenieśli się do Białej Synagogi, gdzie w całej okazałości wystąpiła Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego pod kierunkiem Wojciecha Szroedera, grając skoczne i liryczne utwory żydowskich muzyków. (K)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI