Pułapka na myszy Walta Disneya, Jakub Winiarski, 2008

Dziesięć opowiadań zebranych w debiutanckim tomie Zorana Ferića „Pułapka na myszy Walta Disneya”, który trafia obecnie do polskiego czytelnika, zasłużyło w roku wydania w oczach krytyki chorwackiej na nagrodę „Dekada”, bardzo prestiżową, bo honorującą zazwyczaj najlepszą książkę dziesięciolecia w Chorwacji.


To zaszczytne wyróżnienie, jak możemy się teraz przekonać, nie trafiło w ręce Ferića przypadkowo, gdyż proza tego niepozornego chorwackiego nauczyciela gimnazjalnego (taki zawód na co dzień wykonuje Ferić) naprawdę robi wrażenie. Każde opowiadanie z tego zbioru zawiera w sobie jakąś zagadkę, każde zostało skonstruowane misternie i z humorem, a smaku dodają im jeszcze rozmaite gry z czytelnikiem, prowadzone przez najwyraźniej również znakomicie bawiącego się autora. Wszystko jest tutaj z jednej strony bardzo zwyczajne, codzienne, z drugiej natomiast nie sposób pozbyć się wrażenia aury niesamowitości otaczającej każdą z prezentowanych tu opowieści. Nie jest łatwo powiedzieć o czym Ferić tak naprawdę pisze. Za jego historiami, czy to o starszej kobiecie kochanej przez młodszego mężczyznę, czy o grabarzach bawiących się kosztem pracowników Instytutu Fizyki, czy o fałszerzach pieniędzy, pracujących w czasie drugiej wojny światowej pod groźbą szantażu na rzecz Trzeciej Rzeszy – czai się zawsze coś niedopowiedzianego, coś zmuszającego do zatrzymania się chociaż na moment i zastanowienia nad istotą świata i jego zjawiskami. „Pułapka na myszy Walta Disneya” to proza pozornie realistyczna, w istocie więcej wspólnego mająca z dokonaniami autorów takich jak Jorge Luis Borges, Milorad Pavić czy Michal Ajvaz niż jakimikolwiek innymi. Używając poręcznej formuły Witkacego rzec można, że tym, co wydaje się fascynować Zorana Ferića najbardziej jest migotliwe doświadczenie „dziwności istnienia”, a także tropienie absurdu, jaki skrywa się za naszymi, ludzkimi przyzwyczajeniami, utartymi opiniami, zwyczajami organizującymi nasze bycie. Podobno ten rewelacyjny zbiór Ferića od dawna czekał na swojego polskiego wydawcę. Dobrze się stało, że wreszcie znalazł go w Fundacji Pogranicze i że być może dzięki temu na tej jednej niedużej książeczce się nie skończy.

Jakub Winiarski

 

Zoran Ferić, „Pułapka na myszy Walta Disneya”. Przełożyli: Gordana Đurđev, Marta Korpanty, Anna Krukowska, Izabela Misiak, Jolanta Tarka, Anna Trela, Anna Załawska. Fundacja Pogranicze, Sejny 2007. 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI