"Biblia Domowa albo Silva Rerum" - nowy program realizowany z mieszkańcami Krasnogrudy, Dusznicy, Żegar i okolicy.

Biblia Domowa albo Silva Rerum to wielopokoleniowe, interdyscyplinarne działania skupiające mieszkańców czterech wiosek sąsiadujących z Międzynarodowym Centrum Dialogu: Krasnogrudy, Dusznicy, Żegar i Ogrodnik.


SILVA RERUM OPIS PROJEKTU

W projekcie wzięła udział 30 osobowa grupa złożona zarówno z młodzieży jak i starszych mieszkańców. Czerpiąc ze wzorów dawnych Sylw tworzyli oni Księgę-pamiętnik dziejów tych miejscowości i rodzin je zamieszkujących. Krasnogrudzka Sylwa jest opowieścią o codziennym życiu; odnotowuje ważne wydarzenia - narodziny, śluby, pogrzeby, zawiera zapiski i wspomnienia o osobach, które już odeszły. Kronikarze Krasnogrudzkiej Sylwy odszukiwali stare dokumenty    i fotografie, które są świadectwem przeszłości i w drobiazgowy sposób opowiadają o dawnych czasach: o dziejach rodzin, o historii tego regionu, o wydarzeniach patriotycznych, czasach wojennych, przemieszczającej się granicy, życiu religijnym, wspólnych losach sąsiedzkich zarówno dla zamieszkujących region Polaków jaki Litwinów czy Rosjan Staroobrzędowców. W ramach projektu odbywały się też warsztaty, w których udział brali głownie młodzi uczestnicy programu. Były to warsztaty: dziennikarskie, filmowe, fotograficzne, literackie, plastyczne. Ponadto w ramach projektu odbywały się też spotkania i wywiady oraz podróże do miejsc, w których znajdują się bogate zbiory - filmy, fotografie i dokumenty z dziejów historii i kultury Polski. Bardzo ważnym elementem tych działań było spotkanie w pracy twórczej różnych pokoleń. Najstarsi dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem, młodzi zaś czerpali z tej wiedzy ucząc się jak za pomocą filmu, fotografii i reportażu utrwalać              i dokumentować pamiętaną przeszłość. Projekt zakończył się uroczystą prezentacją Domowej Biblii, połączoną              z wystawą, pokazem filmów i wieczorem opowieści.

Historia działań projektowych

Fundacja Pogranicze od wielu lat prowadzi prace artystyczną i edukacyjną w Krasnogrudzie, zapraszając do współpracy mieszkańców sąsiadujących wiosek. Zanim w 2011 roku powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu wokół zniszczonego i zapomnianego dworu należącego niegdyś do rodziny Miłosza, odbywało się wiele działań umieszczających dwór na nowo w tkance wspólnotowego życia. Dzięki wspomnieniom najstarszych mieszkańcówokolicznych wiosek odtworzony został w szczegółach wygląd wnętrz dworu, parku i zabudowań gospodarczych dawnego majątku. W pracy tej brali udział młodzi ludzie skupieni wokół pracowni artystycznych Pogranicza. To tamten czas był okresem, kiedy jeszcze bez świadomości i bez formy prawdziwie zapisywanej Księgi, zaczęła się tworzyć sylwa dworu i sylwy rodzin z sąsiedzkich wiosek. 

Koordynatorką i współautorką sylvy będzie Małgorzata Sporek­-Czyżewska – animator kultury. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i teatrologię w Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 1981-­84 była członkiem awangardowej grupy teatralnej “Gardzienice”. W czerwcu 1989 roku jedna z założycieli Fundacji „Pogranicze”. Prowadzi programy edukacyjno­kulturowe z młodzieżą: „Lektorium Sejneńskie”, „Trakt Krasnogrudzki”, poświęcone poznawaniu wielokulturowego dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej oraz teatralną grupę młodzieżową „Teatr Sejneński” (jest m.in. współtwórcą spektakli „Dybuk”, „Wijuny” i „Dolina Issy”). Od momentu otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie wciela w życie koncepcje ośrodka praktyk międzykulturowych skierowanych na współpracę ze wschodnimi sąsiadami (Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Mołdawia i Gruzja). Kieruje zespołem, który realizuje kulturowe projekty transgraniczne, m.in. „Atlantyda Pogranicza – szlaki kulturowe Polska Litwa Rosja”. Jest Dyrektorem Fundacji Pogranicze.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI