"Eros i Mnemosyne". Wykład Krzysztofa Czyżewskiego dla Seniorów z nowej pracowni Pogranicza

6 lutego, Puńsk, godz 16.00 i 8 lutego, Sejny, godz. 16.00.


„Zapomnij mi”. Tak w językach słowiańskich prosi się o przebaczenie. Przekroczenie własnego pamiętania zabliźnia rany, a w głębi duszy jest milczącym, nie zawsze uświadamianym wyznaniem miłości. W przebaczeniu nie ma rezygnacji ani potrzeby uśmiercenia Zapomnienia, jest wezwanie do działania, możliwego jedynie na moście Pamięci. Prowadzi do niego droga usypana z kamieni rzucanych przez Eris i Lete, do samego końca. Tak iść, tak pokonywać siebie zdolny jest tylko człowiek kochający. Miłość bliźniego rodzi się z postawy wobec pytania: „Czy będziesz potrafił(a) mi tego nie pamiętać?”

Teogonii Hezjoda Mnemosyne przychodzi na świat „jako klęsk zapomnienie i uwolnienie od troski”. Taką Pamięć zdolna jest uwolnić tylko Miłość. Pamiętanie Europejczyków przez wieki przekazywało wieść o zbliżeniu Erosa i Tanatosa, a w głębi naszej psychiki odnajdowaliśmy więzy łączące libido z destrudo. Trzeba było kataklizmu klęsk i traumy zagłady, abyśmy – docierając do Miejsca, z którego pamięta się Europę – dostrzegli niewidzialne zaślubiny Erosa i Mnemosyne, które zaświadczają, że jutro jest możliwe.

 

fragment wykładu Krzysztof Czyżewski "Eros i Mnemosyne"

czytaj o nowej Pracowni dedykowanej Dorosłym i Starszym


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

The Market / Targ

 

Kino

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa 2008

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI