"Granie z przeszłością" - recenzja płyty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Tekst Jakuba Knery na stronie NOWEIDZIEODMORZA.COM. Data publikacji 14 stycznia 2019


 

 

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego jest mocno zakorzeniona w przeszłości, ale reaguje na teraźniejszość, która w temacie wielokulturowości świata wciąż nie wydaje się ustabilizowana.

Opowiedzieć o tym, jak doszło do nagrania i wydania pierwszej płyty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego można na wiele sposobów. Pierwszy wiąże się z powstaniem Pogranicza – instytucji działającej w Sejnach od początku lat 90., której celem była opowieść o tym regionie za pomocą różnych działań społecznych i kulturalnych (pisałem o tym w tygodniku Polityka, swego czasu pisał też o tym New York Times). Drugi zwraca uwagę na to, gdzie jej założyciele trafili – do jesziwy, synagogi i gimnazjum hebrajskiego w centrum miasteczka, które niosą ogromny ładunek historii i tożsamości po Żydach, którzy przed wojną zamieszkiwali to miejsce. Trzeci to fakt, że w zespole nie grają akademicy i absolwenci szkół muzycznych, ale młodzież z Sejneńszczyzny, która właśnie dzięki Pograniczu rozwinęła swoje talenty. Wreszcie trzeba wspomnieć spektakl Dybuk, na którym Orkiestra zagrała po raz pierwszy, a po którym zeszła z desek teatralnych, aby koncertować w wielu miejscach Polski i świata. Trwało to bez mała dwie dekady, a zespół konsekwentnie nie dokumentował swojej twórczości w formie wydawniczej. Teraz ukazało się dzieło monumentalne, z ponad dwiema godzinami muzyki.

Czytaj na stronie noweidzieodmorza.com 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI