"Jestem przesiąknięta wojną i nie mam problemu, by o niej pisać i mówić"

Ferida Duraković w rozmowie z Michałem Nogasiem. "Wysokie Obcasy", 1.06.2019


Gdy budziłam się i widziałam słońce, to czułam, że życie jest wspaniałe. Mimo że dookoła krążyli snajperzy. Cenny był każdy moment. Nic nie smakowało tak jak wtedy, choć była to jedynie żywność z pomocy humanitarnej: ryż, pompowany chleb, jakieś puszki.

[...]

MICHAŁ NOGAŚ: Przed chwilą pokazała mi pani budynek, który uważa za swój ukochany w Sarajewie. W połowie zrujnowany przez wojnę, w połowie odnowiony, z kwiatami na balkonie i budką dla ptaków. Powiedziała pani: „On jest jak ja. W połowie martwy, w połowie żywy”.
FERIDA DURAKOVIĆ: Od ponad 20 lat, od końca wojny na Bałkanach, tak właśnie się czuję. I próbuję to oddać w swoich wierszach.

Co zabrała pani historia?
Mapę. Jugosławia, w której przyszłam na świat, była ojczyzną dla 22 milionów ludzi. Składała się z sześciu republik i dwóch autonomii – Wojwodiny i Kosowa. To był wielki, wspaniały kraj, który po rozpadzie zamienił się w sześć małych, niewiele znaczących państewek. I choć każde z nich jako miejsce na ziemi jest zachwycające, to jednocześnie każde z nich jako twór polityczny jest obrzydliwe. Jugosławia, mimo licznych wad, naprawdę była dobrym, znośnym miejscem do życia.

Pani ojczyzna odeszła na zawsze?
Mam teraz nową ojczyznę, ale nie tę, o której marzyłam. Miał być to kraj wielokulturowy, multireligijny, jak za czasów Jugosławii. Nic z tego nie wyszło. Wojna zniszczyła wszystko, a potem nienawiść zrobiła swoje. Wtedy zrozumiałam, że moim miejscem na ziemi, moją ojczyzną było i na zawsze będzie Sarajewo. Miasto, w którym spędziłam całe życie, choć się w nim nie urodziłam, lecz przyjechałam z rodzicami jako dwuletnia dziewczynka.

Z Feridą Duraković rozmawiał Michał Nogaś 

Przeczytaj całość na stronie WO

Ferida Duraković "Serce ciemności" w Oficynie Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI