"Kaznodziejki, zecerki, poetki." - Gazeta Wyborcza Białystok o książce "Kol isze"

Artykuł Moniki Żmijewskiej o książce Joanny Lisek oraz o spotkaniu autorskim w Krasnogrudzie. Data publikacji 14 stycznia 2019


 

 

 

 

 

 

Zapomniane, wykluczane, odsuwane. Żydowskie kobiety całe lata walczyły o prawo do pisania i upominały się o swoje prawa w kwestii twórczości literackiej. O zupełnie nieznanych dziejach literatury jidysz w kobiecym wymiarze na przestrzeni 400 lat opowie we wtorek (15 stycznia) w Krasnogrudzie dr Joanna Lisek. Jej książkę "Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz" właśnie wydał ośrodek Pogranicze.

Rozmowę z autorką w podsejneńskiej Krasnogrudzie (Międzynarodowe Centrum Dialogu ośrodka Pogranicze, kawiarnia Piosenka o porcelanie) poprowadzi Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka. Początek – godz. 18.

Głos śpiewającej kobiety jest zakazany

Recenzenci książki dr Lisek podkreślają, że w języku polskim to publikacja pionierska. Tytuł nawiązuje do pojęcia „kol isze” oznaczającego głos kobiety, którego słyszalność reguluje prawo żydowskie. W ortodoksyjnym judaizmie zakazane jest bowiem, by mężczyzna, który się modli czy studiuje Torę, słyszał głos śpiewającej kobiety – a to dlatego, że przypisywano mu silne oddziaływanie erotyczne. Autorka przywołuje to pojęcie nie bez przypadku – symbolicznie mówi ono bowiem zarówno o obecności, jak i o tłumieniu głosu kobiecego. I o tym jest m.in. jej książka – o napięciu między słyszalnością a milczeniem, które, zdaniem dr Lisek, jest doskonałą metaforą rozwoju poezji kobiet w języku jidysz.

Czytaj na stronie Gazety Wyborczej Białystok

O książce „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz”


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI