"Listy do Miłosza"

Z okazji setnych urodzin laureata Nagrody Nobla, Czesława Miłosza, sieć HALMA, przyłączając się do realizowanego przez Pogranicze projektu "Akcja Rodzinna Europa", pragnie przypomnieć wielokulturowego ducha przywołanego przez poetę w jego autobiografii „Rodzinna Europa”.


HALMA zaprosiła dziesięciu pisarzy z obszaru Unii Europejskiej, jak i krajów z nią sąsiadujących by skomentowali tekst książki i stworzyli swoją własną relację o dzisiejszej Europie i ich postrzeganiu przyszłości.

Aby nawiązać dialog między pokoleniami, sieć zorganizuje również warsztaty ze studentami z 5 europejskich miast. Bardzo ważne jest, by młodzi Europejczycy byli świadomi historii Europy, ale też wypracowali swoją własną wizję jej przyszłości.

Eseje stworzone przez słynnych pisarzy, jak również pomysły biorących udział w warsztatach studentów zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu i dostępne będą za darmo dla użytkowników Internetu w całej Europie. HALMA uważa za bardzo ważne, by również pisarze spoza krajów członkowskich Unii Europejskiej (np. z Białorusi i Ukrainy) wzięli udział w projekcie, aby wspólnie stworzyć punkt widzenia umiejscowiony poza politycznymi granicami Europy, ponieważ wierzymy, iż także i ci ludzie są częścią europejskiej wspólnoty kulturowej. Zestawienie tych pisarzy z ludźmi pochodzącymi z miejsc, w których odbędą się odczyty stworzy zróżnicowany dialog i pobudzi dyskusję o tym, co znaczyć mogą Europa i wartości europejskie, oraz jak ewoluowały te pojęcia od czasu, gdy Miłosz pisał o „rodzinnej Europie”.

Patronami projektu są Europejska Fundacja Kulturalna, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, Instytut Polski w Lipsku, Pradze i Wilnie, oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt).

Oficjalnym partnerem medialnym jest magazyn literacki RADAR.

Pierwsze „Listy do Miłosza” zostały już napisane, i są w drodze do swoich czytelników. Odczyty rozpoczną się w połowie marca; ustalono następujące daty:

  • 16 marca 2011, 18:00 w Pradze: Petra Hůlová i Alexander Lukashuk, dyskusja moderowana przez Tomáša Glanca w Instytucie Polskim w Pradze (Malé náměstí 1, 110 00 Praha 1)
  • 17 marca 2011 w Lipsku (targi książki): Artur Becker, Ostap Slyvynsky i Igor Stokfiszewski, dyskusja moderowana przez Jörga Magenau o 12:00 Messegelände Leipzig (Hall 4 / E 401) oraz o 19:00 w Instytucie Polskim w Lipsku (Markt 10, 04109 Leipzig)
  • 18 marca 2011 w Wilnie, o 18:00: Ihar Babkov i Donatas Petrošius, dyskusja moderowana przez Laurynasa Katkusa w Instytucie Polskim w Wilnie (Didžioji g. 23, 01128 Vilnius)

Strony projektu: www.letterstomilosz.euwww.halma-network.eu

HALMA - Das europäische Netzwerk literarischer Zentren e.V. Karl-Kunger-Str. 55 D-12435 Berlin, Ansprechperson: Katarzyna Lorencpresse@halma-network.eu tel: 0049 (0)30 97882578  


Komentarze:

Autor: kulturalne suwałki 08.03.2011
Właśnie czytam drugi raz Rodzinną Europę, pierwszy raz na studiach polonistycznych.

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI