"Od narodzin do śmierci. Krajka litewska".

Prowadzące zajęcia. Mistrzyni - Anastazja Sidor, koordynatorka - Urszula Wasilewska


Koordynatorką i pomysłodawczynią projektu "Od narodzin do śmierci. Krajka litewska" jest Urszula Wasilewska-artystka, tkaczka, dekoratorka, opiekun organizacyjny galerii Pogranicza oraz założycielka i prowadząca autorską Pracownię Tkania w Pograniczu. Absolwentka Artystycznej Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim. Stypendystka Ambasady Amerykańskiej- staż w ramach Leadership program, gdzie w USA poznawała tradycje związane z rzemiosłem tkackim. Twórczyni dużego programu edukacyjnego dla szkół pt" Makatkowa Sejneńszczyzna", na bazie którego prowadzonych było kilkadziesiąt lekcji dotyczących tradycji tkackich Sejneńszczyny dla szkół z regionu i całej Polski. Autorka programu "Z Sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana" oraz  "Miłość i zgoda - domu ozdoba. Makatkowa Sejneńszczyzna".


Mistrzynią będzie Anastazja Sidor - etnografka, członkini Stowarzyszenia Kultury Etnicznej Litwinów w Polsce, pedagog z długim stażem pracy w szkole (31 lat), zajmuje się krajką od 12 roku życia, prowadzi warsztaty tkackie dla różnych grup wiekowych. Jej krajki wystawiane były na wielu międzynarodowych wystawach w Polsce i świecie m.in. w Wilnie, Mariampolu, Kownie, autorka polsko-litewskiego wydawnictwa pt: ”Krajka w życiu człowieka”, autorka wielu artykułów publikowanych w prasie regionalnej, ogólnopolskiej ale i litewskiej poświęconych historii, kulturze ludowej, obrzędom i zwyczajom litewskim. m.in. "Obrzędy weselne na Sejneńszczyźnie", ”Monografia wsi Nowiniki”, "Monografia wsi Wojtokiemie”, jej artykuły dotyczące litewskich tradycji tkackich- głównie krajki- zamieszczane były wielu czasopismach poświęconych sztuce ludowej.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI