"Pamiętanie Miłosza" w 8. rocznicę śmierci poety

Czytanie poezji oraz słuchanie opowiadań nt. związków Czesława Miłosza z Suwalszczyzną złożyły się m.in. na wieczór "Pamiętanie Miłosza", który odbył się w dworku w Krasnogrudzie w Międzynarodowym Centrum Dialogu.

 

 

 
We wtorek przypadła ósma rocznica śmierci Czesława Miłosza. Poeta zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. "Pamiętanie Miłosza" odbywa się w Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty co roku, od pierwszej rocznicy śmierci poety. Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzi tam Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.

 


 W tym roku wieczorem w Krasnogrudzie, by mówić o Miłoszu, spotkali się m.in. biograf poety Andrzej Franaszek, prof. Egidijus Aleksandravicius z uniwersytetu w Kownie, litewska pisarka Birute Jonuskaite oraz Zbigniew Fałtynowicz - autor książki o związkach Miłosza z Suwalszczyzną. Spotkanie poprowadził dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski.

Spotkanie rozpoczęła po południu msza w kościele w Żegarach koło Krasnogrudy w intencji poety, ale również w intencji dobrych relacji polsko-ltewskich. Cioteczny dziadek Miłosza był fundatorem dzwonu do tego kościoła. Miłośnicy twórczości noblisty spotkali się później w podziemiach dworu w Krasnogrudzie, gdzie mieści się kawiarnia literacka pod nazwą "Piosenka o porcelanie", która nawiązuje do wiersza Miłosza. Dotychczas "Pamiętanie Miłosza" odbywało się na ganku krasnogrudzkiego dworu, ale obecnie nie sprzyja temu deszczowa i chłodna aura - powiedziała Małgorzata Czyżewska z Ośrodka Pogranicze.

Oprócz czytania poezji, omawiane były m.in. publikacje o Czesławie Miłoszu, które w ciągu ostatniego roku ukazały się w Polsce i na Litwie.

Czytaj całość w serwisie onet.pl

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI