"Podlaskie: pamięć - tożsamość - rozwój" - album na 500-lecie Podlaskiego

11 kwietnia 2014 w Muzeum Podlaskim miała miejsce prezentacja albumu wydanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, będącego podsumowaniem obchodów 500 lecia województwa. Spójną ideą książki miała być odpowiedź na pytania: Skąd jesteśmy? Jacy jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Słowo wstępne do publikacji napisał Krzysztof Czyżewski. 

 


Żyjemy zanurzeni w strumieniu wydarzeń, z dnia na dzień, atakowani bieżącymi informacjami, które znikają równie szybko, jak się pojawiają. Dlatego tak silnie odczuwamy potrzebę zatrzymania, choćby na chwilę, które zmienia naszą perspektywę spojrzenia na siebie i świat nas otaczający, pozwala widzieć szerzej i dalej, mieć czas dla namysłu. Potrzebujemy opowieści dłuższej niż internetowe memy i ciekawszej niż oficjalne przemówienia. W tym celu warto czasem przekonać ludzi sztuki i wiedzy do rozmowy albo zapisania osobistej refleksji, rozwijającej przed nami historyczną bądź duchową mapę miejsca, które zamieszkujemy, i zapraszającej do podróży w głąb.

Książka "Podlaskie - pamięć, tożsamość, rozwój" powstała z inspiracji ważnego momentu historycznego - 500-lecia województwa podlaskiego. Jest zatem dopełnieniem rozmaitych uroczystości i wydarzeń o charakterze religijnym, kulturalnym czy politycznym, które w 2013 roku zorganizowano w całym regionie. Nie jest jednak udokumentowaniem tych wydarzeń, podobnie jak nie stanowi pokłosia konferencji naukowej czy innego przedsięwzięcia poprzedzającego jej wydanie. Jest dziełem całkowicie autonomicznym i każdy tekst w niej zamieszczony został napisany wyłącznie z myślą o niej.

Podlaskie jako region o granicach wyznaczonych administracyjnym zarządzeniem ma swoją pięćsetletnią historię, a jednocześnie w kształcie obecnym jest regionem młodym, przed którym stoi wyzwanie zintegrowania w nową całość prawdziwej mozaiki kulturowej. To właściwy moment, aby zapytać, skąd przychodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Tym pytaniom odpowiadają pojęcia pamięci, tożsamości i rozwoju, które na kartach tej książki pojawiają się w nieustannej korespondencji. Trudno bowiem tworzyć przyszłość bez świadomości tradycji, z której się wyrasta, a o jakości rozwoju decyduje w dużej mierze kultura pamiętania i siła tożsamości.

Autorami tej książki są pisarze, artyści, historycy i ekolodzy. Podlaskie widziane ich oczami dalekie jest od jednolitej wizji i formy narracji. Szkic historyczny i esej literacki spotykają się tu z rozmową, anegdotą, wspomnieniem czy poetycką impresją. Przenikają się w niej ze sobą różne tony - popularnonaukowy, nostalgiczny, prowokacyjny, krytyczny, wizjonerski czy humorystyczny. Dzięki temu ten niejednolity, chociaż odważnie sięgający po odcienie osobiste i kontrastowe portret regionu nie daje się zamknąć w standardowej postaci, lecz stara się pozostać wierny duchowi tej niepowtarzalnej, pogranicznej krainy.

O publikacji w mediach:

"Podlaskie: pamięć - tożsamość - rozwój" - album na 500-lecie Podlaskiego


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI