"Praskie przedwiośnie" - o książce Josefa Škvoreckiego na łamach wPolityce.pl

Wojciech Stanisławski w serwisie wPolityce.pl m.in. o Pradze lat 60. i wspomnieniach Josefa Škvoreckiego. Data publikacji: 19.06.2018

 

 

 

 

 

 


>>Studenci z Toronto mieli szczęście: gdyby nie dar wykładowcy, pewnie niełatwo przyszłoby im przyswoić opowieść tak niszową, jak dzieje czeskiej kinematografii początku XX wieku. Za sprawą Škvoreckiego udaje się to, nawet jeśli z przygód wczesnych naśladowców braci Lumière zapamiętamy głównie, że w czeskich produkcjach patriotycznych, masowo powstających w pierwszych latach niepodległości republiki, „występowały tłumnie największe postaci, ale w sztywnych, pergaminowych maskach, sporządzonych według ich dawnych portretów, więc efekt był taki, jakby odbywał się zjazd Frankensteinów”. Pierwsze etiudy dźwiękowe, dziwne losy aktorów w Protektoracie i koszmar hutniczych produkcyjniaków, stanowią jednak zaledwie wstęp do opowieści o powstaniu czeskiej „filmówki”, czyli FAMU – i narodzin czeskiej szkoły filmowej, pojawienia się plejady reżyserów, obdarzonych talentami hojniej jeszcze niż czeskimi znakami diakrytycznymi, udręką każdej korekty: Vera Chytilová i Jaroslav Papoušek, Jan Němec i Jiří Menzel, ich zabawy w kotka i myszkę z prezydentem i Pierwszym Sekretarzem Novotným „chodzącym z furii po ścianach” i skazującym kolejne książki na przemiał, a filmy, jako bardziej kosztowne, na bezterminową ciemnicę w sejfach studia filmowego na Barrandovie. Wszystko to opromienione okładkowym uśmiechem Jany Brejchovej, uśmiechem, który skłania do przypuszczeń, że pramatka Ewa musiała być Czeszką.<<

Czytaj cały artykuł

Informacje o książce


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Udostępniamy laudację wygłoszoną wczoraj przez Tadeusza Aziewicza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Chwilę później także słowa od odbierającego nagrodę Krzysztofa Czyżewskiego.

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI