"Przebaczyć i tworzyć przyszłość. Irena Veisaitė Człowiekiem Pogranicza"

"Gazeta Wyborcza Białystok", 1 czerwca 2019


Na łączeniu niepogodzonych i budowaniu mostów spędziła całe życie. 91-letnia Irena Veisaitė, litewska intelektualistka, badaczka, krytyk teatralny i obrończyni praw człowieka otrzymała w Sejnach tytuł Człowieka Pogranicza. To pierwsza kobieta nagrodzona honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze.

W piątkowy (31 maja) wieczór w Białej Synagodze w Sejnach, w gronie przyjaciół, gości z Polski i Wilna, Irena Veisaitė odebrała tytuł z rąk ekipy Pogranicza pod wodzą Krzysztofa Czyżewskiego. On sam nazywa Irenę Veisaitė „naszą mistrzynią z Wilna”. W laudacji podkreślał jej odwagę cywilną, nieustanną wiarę w drugiego człowieka i umiejętność otwarcia się na Innego.

Punkt odniesienia
– Jej ścieżka praktykowania etosu pogranicza, życiowa postawa i twórczość stanowią dla nas inspirację, wsparcie w chwilach zwątpienia i najważniejszy punkt odniesienia – podkreślał Krzysztof Czyżewski, który wraz z pracownikami od 20 lat tytułem Człowieka Pogranicza nagradza i popularyzuje pracę współczesnych budowniczych mostów. Tytuł przyznawany jest wybitnym Europejczykom, szerzącym idee porozumienia i przełamywania uprzedzeń.

Dotychczas taki tytuł otrzymali: Jerzy Ficowski (znawca twórczości Brunona Schulza i twórczości romskiej), Tomas Venclova (wybitny litewski publicysta), Arvo Pärt (estoński kompozytor), Bohdan Osadczuk (publicysta ukraiński) i Claudio Magris (pisarz włoski).

(moż)

Czytaj cały tekst na stronie GW Białystok

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI