"Sejny – Wrocław, 650 km, a jednak blisko".

"Sejny – Wrocław, 650 km, a jednak blisko".

Czasem znajomości zawarte w młodzieńczych czasach potrafią zaowocować po wielu latach.

 


Z Małgosią Czyżewską poznałam się w 2000 r. na letnim kursie języka jidysz w Wilnie. Jej wykonanie mistycznej piosenki „Sznirele perele”, jakie zaprezentowała wtedy podczas gościnnego koncertu, pamiętam do dziś. Krzysztofa poznałam w trakcie „Tratwy muzykantów” w 2001 r., kiedy to opowiadałam w Sejnach o żydowskiej grupie artystycznej  – Jung Wilne.   

W roku 2017 r. podjęłyśmy rozmowy o wydaniu w Pograniczu mojej książki o poetkach jidysz, efektu dziesięciu lat pracy badawczej i przekładowej. Choć temat wydawał się niektórym hermetyczny, wydana w 2018 r. książka „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz” spotkała się z żywym zainteresowaniem czytelników i została doceniona przez ekspertów.

Na tym jednak nie skończyła się przygoda naszej współpracy. W czasie rozmów z Małgosią dowiedziałam się, że Pogranicze poszukuje kogoś, kto zechciałaby przetłumaczyć i opracować jidyszową twórczość żydowskiego poety, urodzonego nieopodal Sejn: Morisa Rosenfelda (1862–1923). Kiedyś cieszył się on wielką sławą, a dziś pozostaje nieco zapomniany. W ramach prowadzonego przeze mnie na Uniwersytecie Wrocławskim w Katedrze Judaistyki seminarium magisterskiego zaproponowałam ten temat jednej z naszych najzdolniejszych studentek – Agacie Ganczerskiej i obecnie, jej świetnie zapowiadająca się praca poświęcona Rosenfeldowi jest realizowana jako wspólny projekt Pogranicza i wrocławskiej judaistyki. 

Goszcząc w Sejnach i Krasnogrudzie zawsze myślałam o tym, że chciałabym kiedyś pokazać szerszej grupie studentów, w jaki sposób można animować życie kulturalne poza wielkimi centrami miejskimi. W listopadzie 2019 r. udało nam się zorganizować wizytę naszych studentów, którzy przyjechali do Pogranicza w ramach zajęć z przedmiotu Ochrona, upowszechnianie żydowskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Myślę, że warsztaty i program wizyty przygotowane przez Pogranicze dał im możliwość szerszego spojrzenia na problem wielokulturowego dziedzictwa, przede wszystkim zrozumieć, w jaki sposób w oparciu o nie można budować relacje międzyludzkie oparte na szacunku i tolerancji. 

Podczas tego pobytu znalazło się też miejsce na spotkanie w literackiej kawiarni gdzie snułam opowieść o poetkach jidysz, przeplataną ich utworami, które wybrzmiały zarówno w polskim przekładzie, jak i w oryginale jidysz. Prowadzący spotkanie – Krzysztof Czyżewski musiał je jednak niespodziewanie zakończyć, ponieważ prelegentka utraciła głos. O koronawirusie jeszcze wtedy nikt nie słyszał, ale inne infekcje zbierały swoje żniwo. Można zatem śmiało powiedzieć, że oddałam bez reszty mój głos poetkom jidysz....

Myślę, że współpraca Pogranicza i wrocławskiej judaistyki, oddalonych od siebie o 650 km, pokazuje, że młodzieńcze przyjaźnie mogą być dobrym fundamentem dla solidnych mostów.

tekst: Joanna Lisek


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI