"W prawdziwym pałacu"

Bohaterami Dnia Dziecka, który urządziła wczoraj w swoim pałacu w Warszawie para prezydencka, była młodzież z Sejn. Zagrała "Kroniki sejneńskie" tak, że aktorka Alina Janowska płakała dziękując im.

Wielkiego wzruszenia nie kryła też pierwsza dama RP Maria Kaczyńska. - Jesteście piękni - mówiła do młodych aktorów.

Grupę teatralną od czterech lat prowadzi Bożena Szroeder z Ośrodka Pogranicze w Sejnach. Była zaskoczona, gdy dostali zaproszenie z kancelarii prezydenckiej. Ich spektakl, oparty na autentycznych opowieściach mieszkańców miasteczka, przypomina o tym, że północno-wschodnia Polska jest krajem wielokulturowym, wielonarodowym.


- Okazało się, że wcześniej w sejneńskiej synagodze przedstawienie obejrzała podsekretarz stanu Ewa Juńczyk-Ziomecka i tak jej się spodobało, że postanowiła nas ściągnąć tutaj - mówi reżyser Bożena Szroeder. - Nie spodziewaliśmy się tak ciepłego odbioru.

W przeddzień swojego święta do pałacu prezydenckiego przybyło 150 wychowanków domów dziecka z całego kraju. Patrzyły na wszystko wielkimi oczami.

- Tu pięknie jest bardzo, tyle obrazów, w takich złotych ramach - zachwycała się Martyna Sobczak z domu dziecka w Chorzenicach koło Częstochowy. - Widzieliśmy tylko hol i trochę korytarzy, ale tu jest jak w najprawdziwszym pałacu. Nigdy jeszcze nie byłam w pałacu.

Dzieci po spektaklu wyszły do pałacowych ogrodów, gdzie para prezydencka zafundowała im kinderbal. Imprezę prowadziła aktorka Ewa Błaszczyk, która założyła fundację "AKOGO", pomagającą chorym dzieciom. Prezydentowa od dawna udziela jej swojego poparcia.

Pałac ustrojony był balonami i kwiatami. Stoły uginały się od smakołyków: koreczki, kanapeczki, ptysie nadziewane mięsem, pączki i stosy cukierków. Przed konsumpcją jednak zaplanowana była część oficjalna, czyli okolicznościowe przemówienie prezydenta i wspólne, pamiątkowe zdjęcia. Na prezydenta dzieci musiały długo poczekać. Kiedy przyszedł, złożył życzenia zwyczajne: "żebyście byli zdrowi, dobrze się uczyli, żeby wasze dorosłe życie układało się jak najlepiej, żeby ten dzień był dla was jak najsympatyczniejszy".

Potem złożył zobowiązanie: - Jesteście obywatelami tego kraju i macie swoje prawa. Zrobimy wszystko, żeby wasze prawo do tego, by żyć w spokoju, bez przemocy, żeby móc się uczyć, żeby mieć też prawo do wolnego czasu i rozrywki, było realizowane.

Wtedy usłyszał słowa z boku.

- Żona mi podpowiada, że przed chwilą odbył się znakomity spektakl o typowym dla Polski, międzywojennym miasteczku, w którym żyło aż pięć narodów naraz. Teraz już takich miasteczek nie ma - powiedział. - I podobno zrobiliście to przedstawienie znakomicie. Gratuluję.

Urszula Dąbrowska
"Kurier Poranny" 1.06.2006


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI