"Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana" - nowy projekt Pogranicza.

Podróże, spotkania, warsztaty z mistrzyniami tkactwa.


"W maju rozpoczęły się działania zaplanowane w ramach projektu pt. "Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana". Zaproszona do współpracy grupa została wybrana spośród uczestniktów istniejącej w Pograniczu Pracowni Tkania.

Zakupu nici do projektu postanowiliśmy dokonać na Litwie, w Mariampolu - tam znaleźliśmy prawdziwe wełny, nici lniane i bawełniane do tkania. Po teoretycznym przygotowaniu wokół bogatej tradycji tkaniny na Podlasiu i Sejneńszczyźnie z wyszczególnieniem pereborów, odwiedziliśmy trzy miejsca związane żywo z unikatową techniką, jaką się zajęliśmy. Jedno z tych spotkań miało miejsce w Puńsku - w Muzeum Rękodzielniczym stworzonym przez etnografkę Aldonę Wojciechowską,

Spotkaliśmy się też z mistrzyniami tkactwa, które pamiętają warsztat pereborów. Pierwsze spotkanie z Ireną Ignaciuk polegało na przygotowaniu krosien ludowych do pracy: ustawieniu, skompletowaniu niezbędnych elementów, nałożeniu nicelnic, przewlekaniu nici osnowy przez płochę itd. Pani Irena pokazała grupie swoje prace utkane na warsztatach tkackich oraz wzory, jakie posiada w swojej bogatej kolekcji. Duża część to projekty wyrysowane przez naszą mistrzynię, niektóre z nich zostały wymyślone i wykonane przez inne tkaczki.

Zainspirowani i wzbogaceni wiedzą o pereborach, uczestnicy zaczęli naukę rysowania projektów do tkanin. Wykonanie kompozycji kwiatowych lub innych dekoracyjnych odbywało się na dużych arkuszach papieru w kratkę."

Z notatnika Urszuli Wasilewskiej - koordynatorki projektu.

Czytaj o projekcie

"Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana" - podróże, spotkania, warsztaty


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI