"Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana" - nowy projekt Pogranicza.

Podróże, spotkania, warsztaty z mistrzyniami tkactwa.


"W maju rozpoczęły się działania zaplanowane w ramach projektu pt. "Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana". Zaproszona do współpracy grupa została wybrana spośród uczestniktów istniejącej w Pograniczu Pracowni Tkania.

Zakupu nici do projektu postanowiliśmy dokonać na Litwie, w Mariampolu - tam znaleźliśmy prawdziwe wełny, nici lniane i bawełniane do tkania. Po teoretycznym przygotowaniu wokół bogatej tradycji tkaniny na Podlasiu i Sejneńszczyźnie z wyszczególnieniem pereborów, odwiedziliśmy trzy miejsca związane żywo z unikatową techniką, jaką się zajęliśmy. Jedno z tych spotkań miało miejsce w Puńsku - w Muzeum Rękodzielniczym stworzonym przez etnografkę Aldonę Wojciechowską,

Spotkaliśmy się też z mistrzyniami tkactwa, które pamiętają warsztat pereborów. Pierwsze spotkanie z Ireną Ignaciuk polegało na przygotowaniu krosien ludowych do pracy: ustawieniu, skompletowaniu niezbędnych elementów, nałożeniu nicelnic, przewlekaniu nici osnowy przez płochę itd. Pani Irena pokazała grupie swoje prace utkane na warsztatach tkackich oraz wzory, jakie posiada w swojej bogatej kolekcji. Duża część to projekty wyrysowane przez naszą mistrzynię, niektóre z nich zostały wymyślone i wykonane przez inne tkaczki.

Zainspirowani i wzbogaceni wiedzą o pereborach, uczestnicy zaczęli naukę rysowania projektów do tkanin. Wykonanie kompozycji kwiatowych lub innych dekoracyjnych odbywało się na dużych arkuszach papieru w kratkę."

Z notatnika Urszuli Wasilewskiej - koordynatorki projektu.

Czytaj o projekcie

"Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana" - podróże, spotkania, warsztaty


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI