Rebecca Kobrin "Żydowski Białystok i jego diaspora"

Książka Żydowski Białystok i jego diaspora jest znakomitym przykładem historii globalnej, której centrum znajduje się w Białymstoku. Żydzi, emigrując z tego miasta nie utracili swojej tożsamości, co więcej – zachowali pewien wzór żydowskości, który przetrwał w najrozmaitszych zakątkach świata. Bez nostalgii, ale z empatią Rebecca Kobrin rekonstruuje ważną i arcyciekawą kartę historii Białegostoku. Cieszy ogromnie fakt polskiej edycji tej pracy, tym bardziej, że ukazuje się ona tam, gdzie najbardziej powinna być czytana – jako wspólna inicjatywa Białostockiego Ośrodka Kultury i sejneńskiej oficyny „Pogranicze”. [Timothy Snyder]

 
Rebecca Kobrin jest profesorem nadzwyczajnym historii amerykańskich Żydów na Wydziale Historii Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zajmuje się nowożytną historią Żydów, a zwłaszcza migracją żydowską. Studia ukończyła w 1994 roku na Uniwersytecie Yale, po czym doktoryzowała się w 2002 roku na Uniwersytecie Pensylwanii. Wykładała na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Rutgersa, Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie Columbia.
Książkę Żydowski Białystok i jego diaspora uznano za najlepszą publikację na temat nowożytnej historii Żydów i wyróżniono profesor Kobrin Nagrodą im. Jordana Schnitzera. Pod redakcją Rebeki Kobrin ukazały się także dwa tomy esejów: Chosen Capital: The Jewish Encounter with American Capitalism (Kapitał wybrany: żydowskie spotkania z amerykańskim kapitalizmem, Rutgers University Press, 2012) i Purchasing Power: The Economics of Jewish History (Siła nabywcza: ekonomia żydowskiej historii, University of Pennsylvania Press, 2015). Obecnie profesor Kobrin kończy prace nad książką A Credit to Their Nation: Jewish Immigrant Bankers and American Finance, 1873–1930 (Kredyt dla narodu: żydowscy bankierzy a amerykańskie finanse, 1873–1930, Harvard University Press), która łączy badania nad historią Żydów, imigracją do Stanów Zjednoczonych i historią gospodarczą Ameryki. Za fragment tej książki, zatytułowany Destruktywni twórcy: Sender Jarmulowsky i tarapaty finansowe w annałach historii Żydów amerykańskich, opublikowany w 2013 roku w „American Jewish History” (t. 92, nr 2, s. 104–137), profesor Kobrin otrzymała Nagrodę Wassermana przyznawaną przez Towarzystwo Historyczne Żydów Amerykańskich za najlepszą publikację z dziedziny historii Żydów amerykańskich.  
Profesor Rebecca Kobrin mieszka w Nowym Jorku wraz z mężem i trójką dzieci.

Autor: Rebecca Kobrin
Tytuł: "Żydowski Białystok i jego diaspora"
Tłumaczenie: Adam Musiał
Seria: Ornamenty historii

Wydawca: Fundacja Pogranicze
Współwydawca: Białostocki Ośrodek Kultury

ISBN: 978-83-61388-58-6 (Fundacja Pogranicze)
ISBN: 978-83-92254-33-1 (Białostocki Ośrodek Kultury)

Cena: 45 zł

Nakład wyczerpany

 
czytaj o książce w Gazecie Wyborczej


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI