Recenzja książki "Zapach deszczu na Bałkanach", Decydent on-line, 10 czerwca 2013

Literatura narodów byłej Jugosławii, poza utworami noblisty Ivo Andricia, jest u nas raczej mało znana. Obecnie popularyzuje ją oficyna „Pogranicze” w serii „Meridian” i chwała jej za to! 

Jest to bowiem literatura niezwykle bogata w treści, barwna i wzbogacająca horyzonty. Omawiana powieść to oparta na wydarzeniach autentycznych, pierwsza książka sagi rodziny sefardyjskich Żydów, która wyemigrowała z Hiszpanii do Bośni i Hercegowiny. Autorka ma żydowskie korzenie, dlatego tak oddała realia środowiska. 


Akcja powieści rozpoczyna się w dniu zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie, a kończy się wraz z wyzwoleniem Belgradu spod okupacji niemieckiej. Ta liczna, żydowska rodzina, której siedmioro dzieci zrobiło różne kariery zawodowe: od znanej i wziętej modystki do światowej sławy primabaleriny, sama w sobie może być tłem do filmu. Zresztą powieść została sfilmowana.

Bazą i ratunkiem dla bohaterów powieści, zarówno w radości jak i w nieszczęściu, była rodzina i religia. Niestety, była nacechowana hermetycznym stosunkiem do innych wyznań, a perspektywa poślubienia przez panienkę-Żydówkę katolika czy prawosławnego uważana była za klęską rodzinną. Zresztą, po drugiej stronie stosunek do przedstawicieli wyznania mojżeszowego był podobny, a współmałżonek-innowierca, spotykał się z totalnym bojkotem ze strony większości rodziny aż po grób.

W tle wydarzeń familijnych przewija wielka i mała polityka: zwłaszcza wydarzenia II wojny światowej, lata okupacji Jugosławii przez Niemców czy w działania ustaszy, wprowadzających w życie na swym terenie hitlerowską politykę eksterminację Żydów. Ustasze to bezlitośni mordercy, ale w powieści również wielkimi zbrodniarzami okazują się inni sojusznicy Hitlera - Bułgarzy, bezlitośnie pustoszący Serbię.

I wspaniale zarysowane ludzkie charaktery: z jednej strony porządni ludzie, pomagający innym nawet z narażeniem własnego życia, a z drugiej strony hieny, żerujące na ludzkim nieszczęściu, jak zresztą pod każdą szerokością geograficzną.

Barwny język i doskonałe tłumaczenie dopełniają wartość tej wciągającej czytelnika książki.
Jacek Potocki

Gordana Kuić. „Zapach deszczu na Bałkanach”. Tłum. Magdalena Wąs. „Pogranicze”, Sejny 2012

Opublikowano w Decydent on-line, 10 czerwca 2013


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI