Recenzja najnowszej książki Krzysztofa Czyżewskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

O książce Krzysztofa Czyżewskiego "ŻEGARYSZKI" Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018 na blogu naTemat.pl Adama Kraszewskiego.


Rok ma 365 dni i każdego dnia może wydarzyć się coś, co odmieni nasze życie. Cennym jest, by uchwycić jeden z tych momentów, zauważyć go, odpowiednio przeżyć i zachować w pamięci.

Siedemdziesiąt osiem krótkich form poetyckich, krótkich trzystrofowych wierszy, istnych poetyckich perełek. Krótka forma poetycka wymusza u Twórcy odpowiedni dobór słow. W trzystrofowcu nie ma bowiem miejsca na zbędne słowo, wiersz taki uzmysławia wrażenie, wspomnienie z przeżycia. Taki wiersz czyta się dwie minuty, ale myśli nad nim cały wieczór. I tak właśnie jest z Żegaryszkami. Ten tomik poezji zawiera wrażenia z całego roku. Nie jest to jednak rok kalendarzowy, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Ten rok zaczyna się wiosną, porą budzenia się życia i miłości, kończy zaś jesienią, porą odpoczynku. I tak, jak w normalnym życiu, wiersze te są opisem poszczególnych dni, a raczej opisem tego, co danego dnia warte było zapamiętania. A pamiętamy zazwyczaj o tym, co zostało nam objawione, dlatego chyba specjaliści od literatury nazwą ten tomik zbiorem epifanii poetyckich, objawień jakich doświadczył Autor. Czyta się więc Żegaryszki smakując każdy wiersz, każde zdanie, każdy wyraz. 

A potem długo, bardzo długo się myśli…

 

ziemia się pali

pod osłoną deszczu chrust

strumieni z nieba


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI