Recenzja najnowszej książki Krzysztofa Czyżewskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

O książce Krzysztofa Czyżewskiego "ŻEGARYSZKI" Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018 na blogu naTemat.pl Adama Kraszewskiego.


Rok ma 365 dni i każdego dnia może wydarzyć się coś, co odmieni nasze życie. Cennym jest, by uchwycić jeden z tych momentów, zauważyć go, odpowiednio przeżyć i zachować w pamięci.

Siedemdziesiąt osiem krótkich form poetyckich, krótkich trzystrofowych wierszy, istnych poetyckich perełek. Krótka forma poetycka wymusza u Twórcy odpowiedni dobór słow. W trzystrofowcu nie ma bowiem miejsca na zbędne słowo, wiersz taki uzmysławia wrażenie, wspomnienie z przeżycia. Taki wiersz czyta się dwie minuty, ale myśli nad nim cały wieczór. I tak właśnie jest z Żegaryszkami. Ten tomik poezji zawiera wrażenia z całego roku. Nie jest to jednak rok kalendarzowy, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Ten rok zaczyna się wiosną, porą budzenia się życia i miłości, kończy zaś jesienią, porą odpoczynku. I tak, jak w normalnym życiu, wiersze te są opisem poszczególnych dni, a raczej opisem tego, co danego dnia warte było zapamiętania. A pamiętamy zazwyczaj o tym, co zostało nam objawione, dlatego chyba specjaliści od literatury nazwą ten tomik zbiorem epifanii poetyckich, objawień jakich doświadczył Autor. Czyta się więc Żegaryszki smakując każdy wiersz, każde zdanie, każdy wyraz. 

A potem długo, bardzo długo się myśli…

 

ziemia się pali

pod osłoną deszczu chrust

strumieni z nieba


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI