Recenzja,Jurgis Kunčinas Tula (MB), "PRZEKRÓJ", 30.06.2002

Tula to imię dziewczyny i tytuł nostalgicznej historii, która "dręczy, drażni i zmusza duszę do krzyku" jak ballada wyśpiewana przez pijaka wagabundę. Oniryczna opowieść o wileńskim Zarzeczu i o miłości idealnej, ale nieszczęśliwej, która mogła się zdarzyć tylko wśród zapuszczonych, mrocznych zaułków historycznego miasta. Miejscami smutna jest łagrowa piosenka, czasami dosadna jak męski żart powieść Jurgisa Kunčinasa urzeka zmysłowym opisem kulturowego pogranicza.


Pokrewna prozie Babla czy Jerofiejewa wydaje się też bliska polskiej tradycji romantycznej. Dwoje kochanków jest sobie przeznaczonych, ale pozycja społeczna i fatalizm losu udaremniają ich miłość. Galerię barwnych mieszkańców Wilna - artystów, zdegradowanych inteligentów i meneli - przedstawił Kunčinas na tle nieznośnie bezstylowej epoki schyłkowego komunizmu. Litwa lat 80. to, co prawda, jak pisze ironicznie: "kulturalny Zachód, gdzie ludzie - trzeźwi i uśmiechnięci - chodzą po chodnikach, piją kawę i nie plują na trawniki". Pobyt na oddziale odwykowym, a potem w więziennej kolonii dla alkoholików i włóczęga przez Ukrainę na Krym podsycają tylko wspomnienia bohatera o utraconej miłości.

(MB), "PRZEKRÓJ", 30.06.2002

 

Jurgis Kunčinas Tula Sejny 2002, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI