Recenzje


O książce "Brewiarz śródziemnomorski" w Zeszytach Literackich PAWEŁ BEM.  Predrag Matvejević, „Brewiarz śródziemnomorski”. Tłum. Danuta Cirlić-Straszyńska.  Sejny, Pogranicze, 2003.    Esej Matvejevicia jest opowieścią o sile jednorodnej rozmaitości.
Księgarnia Bookowski o książce "Ptaki i ludzie" Arczila Kikodze Ptaki, ludzie i luneta Swarovskiego. Była sobie w Gruzji pewna dolina… Na wierzchu opowieści jest rozpad Związku Radzieckiego i nowa Gruzja, bez “Wielkiego Brata”.
Catalin Dorian Florescu, Jacob postanawia kochać / recenzja Marty Kowerko-Urbańczyk Catalin Dorian Florescu, piszący po niemiecku autor rumuńskiego pochodzenia, jest w Polsce prawie nieznany i niedostrzeżony. A niesłusznie. 
Marta Kowerko-Urbańczyk o książce "Duchy Europy" Dlaczego warto czytać „Duchy Europy” Alexandry Laignel-Lavastine.  W rozmowie, która odbyła się w lipcu 2016 w krasnogrudzkiej „Piosence o porcelanie”, Timothy Snyder zwrócił uwagę, że USA potrzebuje Europy Środkowej, by inspirować się jej ideami czy duchowością. Nie jest to myśl nowa, jakkolwiek wydaje się, że w tej części Europy odwraca porządek, do którego stereotypowo jesteśmy przyzwyczajeni.
Aleś Razanau w serii Inicjał Agnieszka Waligóra,  Mierzyć wyżej. Recenzja  Lotu strzały  Alesia Razanaua.  Poezje urodzonego w 1947 roku Białorusina Alesia Razanaua znane są już polskiemu czytelnikowi z przekładów w „Krasnogrudzie” czy wyborów takich jak   Zdobywcy   i   Leśna droga .
Arczil Kikodze "Ptaki i ludzie" - recenzja Gruzja, choć jest coraz częstszym celem podróży turystów z Polski, opisanym również przez polskich autorów, jeśli chodzi o literaturę piękną to wciąż niemal terra incognita .
Samka Tale księga o cmentarzu. Tekst Marty Kowerko-Urbańczyk Niepozorna objętościowo książka Danieli Kapitanovej wywołała na Słowacji literacki skandal. Nieznana początkowo tożsamość autorki (powieść opublikowano pod nazwiskiem jej narratora Samko Tale)  wzbudziła w recenzentach wątpliwość – pojawiły się nawet zarzuty, że tekst jest autentykiem i został wydany bez świadomości niepełnosprawnego intelektualnie autora. Głosy te podkreślają tylko artyzm utworu, świadczą o tym jak konsekwentnie skonstruowana jest postać narratora, 44 letniego zbieracza...
O "Trakcie" Adama Płocińskiego Bartosz Hlebowicz, PODRĘCZNIK WŁÓCZĘGI To z pozoru dziwna książka, przypominająca zapiski od niechcenia, pośpieszne uwagi, zapisy codziennych rozmów, wydarzeń z pozoru bez znaczenia i bedących udziałem wielu osób zupełnie ze sobą niezwiązanych. 
"Z Jaas do Jerozolimy" - recenzja spotkania wokół książki Leona Volovici Recenzja Marty Kowerko-Urbańczyk ze spotkania z Hanną Volovici w księgarni Bookowski w Poznaniu wokół książki Leona Volovici "Z  Jaas do Jerozolimy" .
"O Miłoszu książka użyteczna" - recenzja Tomasza Jędrzejewskiego Polecamy recenzję książki Krzysztofa Czyżewskiego "Miłosz. Tkanka łączna" autorstwa Tomasza Jędrzejewskiego. Ukazała się ona pod tytułem "O Miłoszu książka użyteczna" w marcowych Nowych Książkach (3/2015).  
Bośniackie ciemne świecidło - recenzja "Doniesień z Krainy Ciemności" "Tamni vilajet  to (...) także pępek świata, niezrównana różnorodność, świat, który zachował w sobie nasiona wszystkich rzeczy."
Recenzja książki "Z Jass do Jerozolimy" "Na ogół niewiele wiemy o Rumunii i najczęściej niezbyt nad tym bolejemy."
Recenzja książki Leona Volovici "Z Jass do Jerozolimy" W najnowszym (1/2015) numerze " Nowych Książek " ukazała się recenzja wydanej przez Oficynę Pogranicze książki "Z Jass do Jerozolimy" Leona Volovici. Autorem recenzji jest Marian Hanik.
Kroniki sejneńskie, Ryszard Matuszewski Recenzja książki "Kroniki sejneńskie", Ryszarda  Matuszewskiego, "Tygodnik Powszechny", 2001 r
opłaca się robić dobre rzeczy Misja, pasja, odpowiedzialność, satysfakcja – te słowa najczęściej powtarzają właściciele niewielkich oficyn wydawniczych. Jak sobie radzą w niszy? Co mogą przeciwstawić gigantom? Co oferują czytelnikom? Dlaczego nie satysfakcjonuje ich praca w dużych oficynach? Jakich wydawców warto obserwować? Wreszcie: czy prowadzenie własnego wydawnictwa się opłaca?
Nie dać się Zachodowi W dziale "Felieton bez <ąc>", w  „Kulturze Liberalnej” nr 238 (31/2013) z 30 lipca 2013 r.  ukazł się tekst Jana Tokarskiego nawiązujący do książki  „Duchy Europy, Wokół dzieła i myśli Czesława Miłosza, Jana Patočki i Istvána Bibó”  Alexandry Laignel-Lavastine.
W poszukiwaniu Europy Ducha. O „Duchach Europy” Alexandry Laignel-Lavastine W czaspoiśmie „Kultura Liberalna” nr 239 (32/2013) z 6 sierpnia 2013 r. ukazała się recenzja książki  „Duchy Europy, Wokół dzieła i myśli Czesława Miłosza, Jana Patočki i Istvána Bibó” Alexandry Laignel-Lavastine, autorstwa Kacpra Szuleckiego.  
Ciemne objawienia Maxa Blechera W Kwartalniku Herito nr 12/2013 ukazał się tekst autorstwa Wojciecha Bonowicza o wydanej nakładem "Pogranicza" książce „Zdarzenia z bliskiej nierzeczywistości” Maxa Blechera.
Recenzja "Podręcznika Dialogu" W angielskojęzycznym kwartalniku "New Eastern Europe" 1(X)/2014 ukazała się recenzja "Podręcznika Dialogu. Zaufanie i tożsamość" , której autorką jest Dorota Sieroń-Galusek.
"Nowe Książki" 10/2013 o powieściach Pogranicza W czasopiśmie "Nowe książki" z października 2013, ukazały się recenzje książek wydanych przez Wydawnictwo Pogranicze w ostatnim czasie; "Zapach deszczu na Bałkanach" oraz "Miasto w lustrze" . Poniżej prezentujemy fragmenty recenzji i zachęcamy do ich lektury w czasopiśmie.
Recenzja książki "Duchy Europy" w Przeglądzie Politycznym W Przeglądzie Politycznym nr 119 2013 ukazała się recenzja książki Alexandry Laignel-Levastine "Duchy Europy".
Francuski szyk, ottomański bruk - Wojciech Stanisławski, Rzeczpospolita - recenzja Francuski szyk, ottomański bruk. Niewykluczone, że lekkość i pogodę, z jaką napisany został „Konsul w Belgradzie”, serbsko-europejski autor zawdzięcza potrójnemu dystansowi: lat (relacja rozpoczyna się w latach 30.), odległości (pisarz, wyjechawszy z Serbii na początku lat 90., od blisko ćwierć wieku mieszka w Niemczech), wreszcie zasadniczej przemiany: Ćosić pisze o stolicy sporego i ważnego państwa, które już nie istnieje.  Cokolwiek jednak byłoby źródłem tego...
Recenzja książki "Zapach deszczu na Bałkanach", Decydent on-line, 10 czerwca 2013 Literatura narodów byłej Jugosławii, poza utworami noblisty Ivo Andricia, jest u nas raczej mało znana. Obecnie popularyzuje ją oficyna „Pogranicze” w serii „Meridian” i chwała jej za to!  Jest to bowiem literatura niezwykle bogata w treści, barwna i wzbogacająca horyzonty. Omawiana powieść to oparta na wydarzeniach autentycznych, pierwsza książka sagi rodziny sefardyjskich Żydów, która wyemigrowała z Hiszpanii do Bośni i Hercegowiny. Autorka ma żydowskie korzenie, dlatego...
Recenzja książki Hannah Arendt "Rahel Varnhagen", Przegląd Polityczny Nr 118 2013 Hannah Arendt zaczęła pisać książkę o Rahel Varnhagen (1771-1833) na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Ukończyła ją niemal w całości w 1933 roku, po napisaniu rozprawy doktorskiej o miłości u św. Augustyna. Ostatnie dwa rozdziały dodała później, już na emigracji w 1938 roku. Całość opublikowano w 1957 roku, wpier w języku angielskim, zaś rok później oryginał niemiecki.
Recencja książki Alfabety Cladio Magrisa, Przegląd Polityczny Nr 118 2013 Alfabety Claodio Magrisa to zbiór esejów w tłumaczeniu Joanny Ugniewskiej, traktujących o europejskich narracjach świata nowoczesnego: Być może moja literacka Odyseja - pisze Magris - opowiada o podróży ku nicości i powrocie, być może dlatego pisarzami, którzy nauczyli mnie najwięcej, są ci, którzy bezstronnie udzielają głosu najrozmaitszym strunoom i najbardziej sprzecznym namiętnością, wierze i nicości . Toteż stale obecne jest w tych esejach przekonanie, że literatura pozostaje w...
Raport z własnego losu, Milena Schefs, Nowe Książki 6/2013 " O wszystkim, co tu zaobserwuję, sporządzę sprawozdanie dla ministerstwa spraw zagranicznych mojego losu: kogo spotkałem, z kim rozmawiałem i o czym " - zapowiada Bora Ćosić na jednej z pierwszych stron Konsula w Belgradzie . A potem ściśle wywiązuje się z tego kronikarskiego obowiązku, zdaje relację z pięćdziesięciu pięciu lat życia spędzonych w stolicy Jugosławii, której rozpad, podważ i przekreślający de facto jej istnienie, wciąż stanowi dla niego osobistą tragedię.(...) Z jego opowieści,...
Lekcja alfabetów, Maria Karpińska; Nowe Książki Na "alfabety" Claudia Magrisa składają się teksty literackie, które zaważyły na jego światopoglądzie i tożsamości. Na ich podstawie autor kształtuje swoją relację z rzeczywistością i swój język opowiadania o świecie. Alfabety tworzą więc tu nieskończony, wielowymiarowy i wciąż zmieniający się obraz. (...)
Recenzja książki Hannah Arendt "Rahel Varnhagen" - Joanna Roszak W latach 30. XX wieku Hannah Arendt pracowała nad – pomyślaną jako habilitacja – książką o Rahel Varnhagen. Pracę zakończyła w 1933 roku, dokładnie sto lat po śmierci swojej bohaterki, która zmarła 7 marca 1833 roku w Berlinie. Dwa ostatnie rozdziały dopisała już we Francji. Przez ćwierć wieku książka miała leżakować w szufladzie.  
Trochę dziwny chłopak - recenzja książki "Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości" „Niedziela, 5 czerwca 1938. Zmarł Blecher. Pochowano go we wtorek w Roman (...). Był to zawsze trochę dziwny chłopak, żyjący, wskutek straszliwego bólu, jakby w innym świecie”. Mihail Sebastian, „Dziennik 1935–1944”.  
«  1 2 3 4 ...  »

Szukaj na stronie

LATO W POGRANICZU 2019

DWÓR W KRASNOGRUDZIE

1 września ostatnia niedziela ze zwiedzaniem w godz. 10.00 - 16.00

Od 2 września Dwór czynny od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00.

W soboty i niedziele po uprzednim kontakcie telefonicznym

Bożena Bartosiewicz: tel. 603 123 743

PROGRAM

 

Koncert Finałowy Orkiestry - Lato w Pograniczu 2019. Galeria zdjęć


IRENA VEISAITĖ

Człowiek Pogranicza 2019

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Kup płytę Orkiestry

Rodzinne Skarby. Kolekcja Filmowa. 2019

 

 

WYSTAWY

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych S.A. w Warszawie udzieliło nam pożyczki na zamknięcie inwestycji oraz pomogło zorganizować montaż finansowy przy współpracy z Polskim Bankiem Spółdzielczym w Ciechanowie dla zapewnienia pełnej płynności przy prowadzeniu inwestycji związanej z rewitalizacją zabytkowego kompleksu dworskiego w Krasnogrudzie, w którym powstaje Międzynarodowe Centrum Dialogu.

www.tise.pl

Informacja o plikach cookies

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

"Biuletyn Pogranicza" w Twojej skrzynce

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI