Recenzje książki Kroniki Sejneńskie

Książka "Kroniki sejneńskie" to książka będąca zarazem bogatym przewodnikiem po wielokulturowym dziedzictwie Sejn jak i zapisem nowatorskiej pracy z dziećmi prowadzonej przez zespół "Pogranicza" pod kierunkiem Bożeny Szroeder.
Redaktorka książki połączyła opowieści starych ksiąg i ludzi z opowieścią młodych staroobrzędowców, Litwinów i Polaków, którzy od kilku lat pracują wspólnie nad poznaniem tradycji swojego miasta i swoich sąsiadów. Po zbudowaniu z gliny makiety Sejn, po spektaklu teatralnym "Kroniki sejneńskie" otrzymujemy kolejny owoc ich wspólnej przygody w postaci książki. Całość wzbogacają unikalne fotografie i stare pocztówki, które udało się zgromadzić dzięki ocalałym archiwom rodzin sejneńskich.
Współautorami książki są młodzi ludzie, którzy przez okres 5 lat współuczestniczyli w przygodzie rozpoznawania i odczytywania swojego miasta.

 

 

nakład wyczerpany   Tytuł "Kroniki sejneńskie" 
ROK WYD. 2001  Redaktor: Bożena Szroeder 
ISBN 83-86873-23-3   
STRONY 196   
OPRAWA twarda  

 


 


 


Edukacja międzykulturowa jako nowa jakość w edukacji równoległej Według J.Nikitorowicza, międzykulturowość jest współczesnym zadaniem i wyzwaniem edukacyjnym. Uznaje się ją, jako nową jakość w edukacji równoległej. W niniejszym artykule na przykładzie projektu "Kroniki Sejneńskie" realizowanego przez instytucję "Pogranicze" (Fundację "Pogranicze" oraz Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach) zostaną omówione główne założenia edukacji międzykulturowej.
Trzy tajemnice pana Janka Nazywam się Lidia Ostałowska, pracuję w „Gazecie Wyborczej”. Mam szczęście, zajmuję się reportażem. A reportaż zawiera w sobie cały świat. Jest narzędziem poznania, stylem życia, sposobem na zarobienie pieniędzy. Daje poczucie sensu, mimo momentów zwątpienia. Reporter szuka przygody. Nie teoretyzuje, tylko idzie wprost za swoim nosem. Tymczasem mam dla „Pressa” pisać o warsztacie. Co zrobić, żeby reportaż był dobry.
Denkendorfer Kreis für christlich - jüdische Begegnung Denkendorfer Kreis für christlich - jüdische Begegnung Okólnik numer 1, styczeń 2002 Podczas podróży członków naszego Stowarzyszenia do Polski i Litwy wiosną 2000 roku doszło do nadzwyczajnego spotkania w Sejnach, mieście położonym w najdalszym zakątku północno-wschodniej Polski.
Miasteczko zbudowane na nowo Sejneński ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" znany jest przede wszystkim z tych działań, które w widoczny sposób wchodzą w krwiobieg polskiej kultury. Prowadzi bogatą działalność edytorską: od 1994 roku wydaje czasopismo "Krasnogruda", a wśród licznych już książek autorów polskich i obcych, zwłaszcza środkowoeuropejskich, prawdziwym wydarzeniem stali się "Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa. Ośrodek przyznaje też co dwa lata honorowy tytuł...
Odmładzanie pamięci Ta książka powstawała długo. Jej największą wartością jest zaangażowanie grupy młodzieży w odzyskanie i ożywienie historii swego miasteczka. Sejny są miejscem szczególnym. Przez parę wieków mieszały się tu narody i religie, Litwini i Polacy, Żydzi i Niemcy, Rosjanie-starowierzy i Tatarzy. Kształtowała się Sejneńska Rzeczpospolita Wielu Narodów. Jak ocalić to, co z niej jeszcze zostało? Jak poruszyć pamięć mieszkańców?
Książka "Kroniki Sejneńskie" ("Seinu kronikos") Książka "Kroniki Sejneńskie" ("Seinu kronikos"), red. Bożena Szroeder. Wydana przez Fundację "Pogranicze" w Sejnach, 193 str., format 208x215 m.
Sejneńskie spotkanie z przeszłością Wydane przez Fundację Pogranicze, pod redakcją Bożeny Szroeder, "Kroniki sejneńskie" mają w rzeczywistości wielu autorów. Mówi o tym dedykacja na wstępie: "Mieszkańcom Sejn, bez których ta książka nigdy by nie postała". Nie byłoby też tej niezwykłej publikacji bez wieloletniego trudu grupy entuzjastów - profesjonalnych animatorów kultury oraz miejscowych nastolatków, w których owym animatorom udało się rozbudzić tak nietypowe w dzisiejszych czasach...
Korzenie Nasze stare, dobre Sejny - i co z tego wynikło Otrzymałem już mikołajkowy prezent: książkę-album pt. "Kroniki sejneńskie". Opracowana pieczołowicie przez Bożenę Szroeder, ukazała się jako jeden z cennych dokumentów działalności placówki Ośrodka "Pogranicze" z małych nadgranicznych Sejn. To miejsce jest niczym realizacja marzeń Żeromskiego o przyszłej Polsce. To prawdziwe "pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Jego inicjatorem jest Krzysztof Czyżewski z gronem...
Poszukiwacze straconego czasu "Kroniki sejneńskie" to historia katolików, prawosławnych, filiponów, ewangelików, mahometan i ludzi wyznania mojżeszowego, którzy mieszkali lub do tej pory mieszkają w Sejnach.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI