red. Kazimierz Feleszko, Bukowina po stronie dialogu

seria OTWARTE REGIONY,
rok wyd. 1999,
ISBN 83-86872-01-2,
stron 295,
oprawa miękka,

cena: 15,00 zł.
Nakład wyczerpany


 

Nigdy dotychczas informacje o Bukowinie nie ukazały się po polsku w tak rozległej perspektywie historycznej, ukazującej skomplikowaną międzynarodową grę polityczną wiążącą zabór Bukowiny z rozbiorami Polski, ani w tak oryginalnym ujęciu, jakie nam zaprezentowali autorzy tomu, czołowi znawcy różnych aspektów życia Bukowiny w swoich krajach.
Kazimierz Feleszko

O AUTORZE 

Zbiór tekstów będących owocem seminarium zorganizowanego w Sejnach przez "Pogranicze" w ramach projektu "Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej". Na treść książki składają się następujące rozdziały: "Dzieje i etos wielokulturowej Bukowiny", "Bukowina narodów i religii", "Bukowina - kraj ludzi i książek", "Bukowina roku 1997 - powrót do korzeni".Wśród autorów z Austrii, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Polski znaleźli się kulturoznawcy, historycy, literaturoznawcy, etnografowie i językoznawcy.

(...) Całościowa lektura książki przywołującej ostatnie sto pięćdziesiąt lat dziejów skrawka ziemi, który był tyglem narodów i kultur, uprzytamnia, że - jak to zauważa w swojej wypowiedzi Martin Pollack - "Jest gorzką ironią historii, że ten świat, o którym tutaj mówimy, stał się na Zachodzie bardziej znany dopiero przez to, że został zniszczony". I dodać tylko można, że został zniszczony, aby mógł zaistnieć w naszej świadomości. Jedno jest pewne, takich Bukowin w tej części Europy było więcej. Najwyższy czas by je przypomnieć.

"Słowo żydowskie" 9/1999

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

Wieczór autorski z Magdaleną Heydel

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI