Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999, Timothy Snyder, „Przegląd Polityczny”81/2007

Pytanie o genezę i istotę świadomości narodowej stawia również Timothy Snyder, profesor historii z Yale University, w swej książce Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569 – 1999. Powiedzmy też od razu, że wskazana przezeń odpowiedź jest równie frapująca, co kontrowersyjna. Otóż Snyder początki nowoczesnej narodowości w Europie Środkowej wiąże z powstaniem w 1569 roku największego kraju nowożytnej Europy, czyli Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Narodem była tu szlachta: katolicka, prawosławna i protestancka. To ona bowiem, zjednoczona wspólnotą praw politycznych, określała siebie jako obywateli Rzeczypospolitej. Snyder nie przywiązuje większej wagi do wielkich XIX-wiecznych narodowych projektów historycznych, które w tak zasadniczym stopniu ukształtowały historyczny dyskurs w naszych czasach. Pisze:


Głos twórców mitu i metahistoryków jest pełen przejęcia i pewności siebie; ale ich twierdzenia zależą od oczywistości głoszonych przez historyków. Głos teoretyków nacjonalizmu bywa zdystansowany i ironiczny, dostrzegają oni, że to, co pozornie oczywiste, jest oczywistym nieporozumieniem. 

Jeśli uznamy zatem ironię za znak końca dyskusji, możemy wyciągnąć błędne wnioski, że narodowość jest czymś wymyślonym, przypadkowym albo zbyt pogmatwanym. Jeśli jednak ironia zachęci nas do głębszych analiz, zorientujemy się, że warianty nowożytnej narodowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów przetrwały jej upadek o ponad stulecie. W naszym studium ironia jest metodą stawiania pytań, a nie substytutem odpowiedzi. Naród nie jest tutaj ani przedmiotem wiary, ani drwiny, ale przedmiotem badań. 

Praca Snydera ukazała się staraniem Wydawnictwa Pogranicze.

 „Przegląd Polityczny”81/2007 

Timothy Snyder, Rekonstrukcja narodów, Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1596-1999, przeł. Magda Pietrzak-Merta, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2006. 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI