Relacja z wydarzenia


K. Rutkowski o "Europejskiej Agorze" w "Zeszytach Literackich" Przed dworem w Krasnogrudzie (Krasnogruda należała przed wojną do rodziny Czesława Miłosza) oraz w Białej Synagodze i w Starej Jesziwie w Sejnach rozgrywało się od 30 VI do 2 VII 2011 roku wydarzenie "Europejska Agora - Wizje Rodzinnej Europy". Krasnogruda z Sejnami wyznacza obszar szczególny: ziemie Rzeczypospolitej Pogranicznej - sztuk, kultur i narodów nazywane też - z powodu skromności jej obywateli - Ośrodkiem lub Fundacją Pogranicze. "Europejską Agorę - Wizje Rodzinnej Europy" Ośrodek...
Barbara Toruńczyk - W poszukiwaniu „Rodzinnej Europy” I. Miłosz był poetą obdarzonym niezwykle nasiloną świadomością własnego życia i własnej wizji artystycznej. Jedno jak gdyby żywiło drugie; dlatego plan twórczy dyktował najważniejsze jego rozstrzygnięcia życiowe. W tym sensie był — jak powiadał Aleksander Wat, cytując Hölderlina — poetą „w sposób decydujący o losie”. Należałoby się zgodzić z Gombrowiczem, który napisał o Miłoszu: „Cała jego literatura jest związana z jego osobistą sytuacją literata, czyli...
Miłosz w Krasnogrudzie - Przemówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu Szanowni Państwo! To rzeczywiście niezwykłe miejsce i niezwykła okazja do spotkania. To, że dzisiaj otwieramy razem Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, oznacza, że nie tylko samo centrum znalazło swój dom tutaj, na pograniczu, ale również Czesław Miłosz znalazł swój dom w ramach wspaniałego środowiska Fundacji Pogranicze. Fundacji szczególnej, środowiska szczególnego, które konsekwentnie od wielu już lat, działając na Sejneńszczyźnie, na pograniczu...
2 lipca 2011 - Krasnogruda, 21:00 - Wieczorem Pieśń - Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego Wieczorem Pieśń - Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
2 lipca 2011 - Biała Synagoga, 15:15 - sympozjon Wizje Rodzinnej Europy część IV Mówcy: Clare Cavanagh (Chicago), Małgorzata Dziewulska (Warszawa), Smaranda Enache (Tirgu Mures), Marek Tomaszewski (Paryż).
2 lipca 2011- Dom Pogranicza, 14:45 - wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego "Orfeusz i Eurydyka" Otwarcie wystawy malarstwa Wiesława Szumińskiego „Orfeusz i Eurydyka” oraz prezentacja wystaw „Miłosz w drugim obiegu” i „ Rodzinna Europa  w świecie”.
2 lipca 2011 - Biała Synagoga, 10:00 - Sympozjon "Wizje Rodzinnej Europy" część III Po godzinie 10 rozpoczęła się trzecia część sympozjum "Wizje Rodzinnej Europy".
1 lipca 2011 - Biała Synagoga, 21:00 - Latająca Kawiarnia Literacka Café Éuropa O 21.00 rozpoczęło się spotkanie z cyklu Café Éuropa. Był to wieczór poezji i muzyki w Białej Synagodze w Sejnach.
1 lipca 2011 - Biała Synagoga, 15:00 - Sympozjon "Wizje Rodzinnej Europy" część II, 18:00 - Opisanie Miłosza O godzinie 15 rozpoczęłą się druga część sympozjonu Wizje Rodzinnej Europy.
1 lipca 2011 - Biała Synagoga, 10:00 - Sympozjon "Wizje Rodzinnej Europy" część I O godzinie 10:00 w sejneńskiej Białej Synagodze rozpoczęła się pierwsza część sympozjum Komentarze i dyskusje wokół „Rodzinnej Europy” .
30 czerwca 2011 - Krasnogruda, 21:00 - Oratorium "Powrót" AGORA ARTYSTÓW – ORATORIUM "Powrót" Prawykonanie Oratorium „Powrót” Wlada Marhulets, inspirowanego wierszem Czesława Miłosza pod tym samym tytułem.
30 czerwca 2011 - Krasnogruda, 17:00 - Agora Poetów O godzinie 17 rozpoczęła się  AGORA POETÓW – Dziecię Europy . Wśród mówców znaleźli się Adam Zagajewski (Kraków), Marcelijus Martinaitis (Wilno) i Alicja Rybałko (Wilno), dyskusję moderowała Irena Grudzińska-Gross (Nowy Jork).
30 czerwca 2011 - Krasnogruda, 15:00 - Agora Filozofów O godzinie 15 rozpoczęła się pierwsza część sympozjum Europejska Agora -- Agora Filozofów - Gościnna Europa
30 czerwca 2011 - Krasnogruda, 13:00: otwarcie wystawy Szukanie Ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza O godzinie 13 odbyło się otwarcie wystawy Szukanie Ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza .
30 czerwca 2011 - Krasnogruda, 12:00: OTWARCIE O godzinie 12:00 Prezydent Bronisław Komorowski inaugurował uroczyście rozpoczęcie prac Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
30 czerwca 2011 - Krasnogruda, 11:30 Za 30 minut w zespole dworskim w Krasnogrudzie rozpocznie się wydarzenie, które zainauguruje prace Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza. Już w tej chwili terez centrum wypełniony jest zaproszonymi gośćmi. W ciągu najbliższych minut powinien pojawić się Prezydent RP Bronisław Komorowski.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI