Rewelacyjny Emil Hakl, Agata Rytel, "Dziennik", 27.06.2007

Narodził się nowy wybitny czeski pisarz. 

Literatura czeska ma niezwykłe szczęście. W każdym pokoleniu trafia się autor wybitny. Małe szczęście przytrafiło się tej literaturze i dzisiaj. "O rodzicach i dzieciach" Emila Hakla - to zachwycająca historia jednej rozmowy ojca i syna. 

Ojciec, emeryt po siedemdziesiątce, oprowadza po zoologu wycieczki z Usti nad Łabą, tudzież specjalistyczne ekskursje holenderskich turystów. Jego synowi stuknęła czterdziestka. W czwartkowe, sierpniowe popołudnie wyruszają na przechadzkę krętymi ścieżkami Pragi. I tysiąckroć wydeptanymi ścieżkami tych samych rozmów.


A czego w tych rozmowach nie ma... Jest wszystko. Przedwojenny Zagrzeb i współczesna Praga - megalomańsko wielkie bulwary i cuchnące zaułki. Przeszłość i teraźniejszość. Bo dawniej nazwy sklepów były zrozumiałe, a dzisiaj - Raj Drewna i Jajcarskie Gadżety. Wielka historia XX w. - wojna na Bałkanach, rosyjskie czołgi na ulicach Pragi w 1968 r. I historia rodzinna - dziadek, który przed wojną wyemigrował do Chorwacji, babcia, która uwielbiała marszałka Titę, bo tak jak ona ubierał się na biało, i jeszcze matki, żony, kochanki. Gazetowe newsy o odkryciu nowego gatunku głowonoga i drobne sprawy dnia powszedniego. 

W historyjkach "O rodzicach i dzieciach" powaga miesza się z ironią, groteskowa wesołkowatość z krwawą makabreską. Środkowoeuropejska melancholia - powiedziałby czeski eseista Josef Kroutvor. Ot, niewyszukane życie "u schyłku przewspaniałej ery gatunku homo sapiens" - mówi trzeźwo Emil Hakl. Bo jego opowieści przyjmują cechy nieupozowanej zwyczajności i powszedniości. Ten autor po mistrzowsku przekłada tajemnicę wszystkich spraw tego świata na kolokwialne, potoczne metafory. Albo na dosadny język knajpianego, plebejskiego ględzenia zakrapianego jałowcówką i "piweńkiem pilznerkiem". 

Na koniec pora zapytać o morał. Emil Hakl mówi tak: Wciąż czekamy, aż stanie się COŚ. Ale czekamy na próżno. Bo wszystko, co się wydarzy, od razu stanie się spowszedniałą rzeczywistością. Innego świata nie będzie. Trzeba normalnie żyć, i już. 

Bez dwóch zdań - czeskiej literaturze znów się poszczęściło. 

Agata Rytel, "Dziennik", 27.06.2007
 

Emil Hakl, O rodzicach i dzieciach, Pogranicze, Sejny 2007

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI