Rodzinne Skarby. Kolekcja filmowa - Pierścionek prababci Elżbiety

Historia pradziadka Pawła – jedynego przed wojną złotnika i zegarmistrza w Sejnach


Pradziadek przyjechał do Sejn z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej (obecnie Ukraina). Tu poznał prababcie Elżbietę z domu Okrąglis pochodzenia litewskiego. Pradziadek miał nazwisko ukraińskie Hawro i korzenie ukraińskie, z zawodu był zegarmistrzem i złotnikiem. Dzięki swojej pracowitości i zdolnościom szybko wyrobił sobie bardzo dobrą renomę. Wszystko, za co się brał, wykonywał z iście „teutońską” dokładnością - jak później się okazało to uratowało mu życie.

W czasach II Rzeczypospolitej pradziadek żył bardzo dostatnio. Dom miał na ulicy obecnie Marii Konopnickiej, niedaleko miejsca gdzie teraz mieszkam. Zakład pradziadek miał na rynku w Sejnch. Tę sielską atmosferę, jak w każdym polskim domu brutalnie zburzył rok 1939 r. Niemcy bardzo brutalnie rozprawili się z Żydami w Sejnach. Niestety pradziadek też nie miał szczęścia - został szybko zesłany w głąb III Rzeszy na roboty.

Kiedy  powrócił do Sejn, oczywiście musiał służyć „rasie panów” w inny sposób. Musiał robić SS-manom biżuterię - sygnety z symbolami: swastyki i SS, i naprawiać ich szwajcarskie zegarki. Ci płacili mu jedzeniem, dzięki czemu w czasie wojny na ulicy Mühle Straβe (Ulica Młynowa, potocznie Koziarka - obecnie M. Konopnickiej) - jak okoliczni mieszkańcy wspominają - u zegarmistrza Pawła można było się najeść. Pradziadek miał dobre serce i nikomu w trudnych czasach nie odmawiał.

Kolejne nieszczęście spotkało Zegarmistrza Pawła, gdy Wehrmacht uciekał przed Armią Czerwoną. Niemcy pospiesznie palili dokumenty na Rynku i od tego ognia zapaliła się wędzarnia a potem dom pradziadka. Po wojnie odbudował dom i rozwinął swój zakład o dwie filie w Suchowoli i Goniądzu, gdzie szkolił młodych adeptów złotnictwa i zegarmistrzostwa. Po śmierci po nim pozostał piękny zegar i pierścionek, który mama dostał od jego córki czyli mojej babci a który prawdopodobnie ja odziedziczę.

Opowieść Adama Trzyny spisana przez jego córkę, Karolinę

 

"Pierścionek prababci Elżbiety"

Animacja i realizacja, scenografia, projekty plastyczne:

Karolina Trzyna 12 lat

oraz

Maciek Faszczewski 12 lat

Zofia Kondzielewska 12 lat

Urszula Korzeniecka 12 lat

Izabela Maksimowicz 12 lat

Igor Nieszczerzewski 12 lat

Miłosz Ramel 12 lat

Iwo Rydzewski 12 lat

Lena Wiśniewska 12 lat

Julia Zdancewicz 12 lat

Reżyseria, montaż: Daria Kopiec

Opieka scenograficzna i plastyczna: Aleksandra Kotarska

Scenariusz: Adam Trzyna, Bożena Szroeder

Opieka artystyczna nad całością: Bożena Szroeder

Narracja: Karolina Trzyna

Realizacja dźwięku: Patryk Masłowski

Muzyka: Wojciech Szroeder, Dominika Korzeniecka, Kacper Szroeder, Michał Moniuszko 

Rodzinne Skarby. Kolekcja filmowa - Pierścionek prababci Elżbiety


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI