Rok Miłosza - rokiem zbliżenia Polski i Litwy?, "Rzeczpospolita", 22 grudnia 2010 r.

Rok Czesława Miłosza, który będzie obchodzony na Litwie i w Polsce w 2011 roku, przyczyni się do zbliżenia obu narodów - taką nadzieję wyrazili organizatorzy litewskich obchodów.


- Realizowany równolegle na Litwie i w Polsce program zademonstruje, iż nie zważając na różne polityczne okoliczności, nasze kultury mają wiele wspólnego - powiedział dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas, prezentując na konferencji prasowej w Wilnie program obchodów ogłoszonego przez litewski parlament Roku Czesława Miłosza.

W przyszłym roku mija setna rocznica urodzin polskiego poety, prozaika i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku.

Kvietkauskas poinformował, że obchody będą dotyczyły głównie miejscowości, z którymi noblista był związany. "Chcemy, by jak najwięcej osób odwiedziło Szetejnie, gdzie się Miłosz urodził, okolice Kiejdan, a także dwór w Krasnogrudzie, gdzie Miłosz spędzał wakacje w latach szkolnych i uniwersyteckich. Tam właśnie planowane jest spotkanie intelektualistów litewskich i polskich" - poinformował Kvietkauskas.

Mówił też, że "Czesław Miłosz próbował jednoczyć diasporę litewską i polską w USA, apelował o zaprzestanie eskalacji napięcia między Litwinami i Polakami na tle narodowościowym i politycznym".

Program edukacyjny związany z obchodami Roku Czesława Miłosza obejmuje m.in. spotkania studentów obu krajów. Dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej wyraził nadzieję, że te spotkania i dyskusje przyczynią się do ożywienia dialogu między obu krajami.

22 grudnia 10, Rzeczpospolita / PAP


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI