Rok zabytków

Ruszył pierwszy – i jedyny taki w Polsce – międzynarodowy program wolantariatu w ochronie zabytków. Przez najbliższy rok młodzi ludzie z Polski, Niemiec i Rosji będą uczyli się jak ratować to, co ginie wokół nich. 

Wolontariat to pomysł olsztyńskiej Wspólnoty Kulturowej Borussia. 20 uczestników projektu: po sześciu z Rosji i Niemiec oraz ośmiu Polaków, zajechało wczoraj do Dereszy pod Purdą, gdzie Borussia zorganizowała wprowadzające w program warsztaty.


– Zanim wolontariusze przystąpią do pracy, poznają historię regionu i podstawowe pojęcia związane z ochroną zabytków – mówi Beata Samojłowicz, koordynatorka projektu. – Chcemy też, by uczestnicy projektu, którzy spędzą w Polsce najbliższy rok, poznali się, wypracowali wspólny język rozmowy. Uczestnicy projektu mają od 18 do 26 lat, interesują się historią i zabytkami. – Po skończeniu warsztatów wszyscy wspólnie uporządkują teren wokół Domu Mendelssohna i cmentarz św. Jakuba w Olsztynie – mówi Beata Samojłowicz. – Potem zostaną podzieleni na pary i rozjadą się po regionie, by zdobywać doświadczenie w instytucjach i stowarzyszeniach związanych z zabytkami – dodaje. 
Jedna z takich par pojedzie m.in. do mazurskiego stowarzyszenia Sadyba. – Pod Kadzidłowem jest ginący cmantarz starowierców, wolontariusze zajmą się jego dokumentowaniem – zapowiada Samojłowicz. 

Inni wolontariusze trafią m.in. do Gołdapi, Dobrego Miasta, Szczytna. W finansowaniu projektu Borussię wspiera niemiecka Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość. 

Barbara Zalewska, wojewódzki konserwator zabytków 
Program Borussii jest znakomity. Żałuję, że żaden z wolontariuszy nie trafi do mojego urzędu, z mety bym wzięła trzy osoby. W warmińsko – mazurskich zabytkach jest naprawdę mnóstwo roboty. 

Martin Adam, Niemcy 
Nigdy na tak długo nie wyjeżdżałem z Niemiec, jestem bardzo ciekawy, jak wygląda życie w Polsce. Chcę poznać historię regionu, nauczyć się języka polskiego. Mam nadzieję, że moja praca przyniesie konkretne efekty, a jako wolontariusz będę mógł tu cos zmienić, zrobic coś dobrego. 

Gajane Markarjance, Rosja 
Chciałabym się nauczyć, jak chronic zabytki i krajobraz kulturowy. Mam nadzieję, że to, czego się nauczę, wykorzystam w pracy w Kaliningradzie, ponieważ jest tam wiele miejsc, które wymagają szczególnej troski i ochrony. Podzielę się doświadczeniem także z rówieśnikami. 

Karolina Sydow, Poznań 
Chcę poznać Warmię, jej specyfikę historyczno-kulturową, interesują mnie jej mieszkańcy, ich poglądy i podejście do życia. Z ochroną krajobrazu kulturowego łączę swoje plany zawodowe, mam nadzieję, że sporo nauczę się obserwując efekty swojej pracy i pracy innych uczestników projektu. 

16 września 2005, Joanna Wojciechowska 
Źródło: Gazeta Wyborcza, Olsztyn


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI