Romantyzm w literaturze i kulturze po 1989 roku_NOWOŚĆ!

Liczne w ostatnich latach publikacje książkowe i czasopiśmienne dobrze ugruntowały przeświadczenie o żywotności romantyzmu w kulturze współczesnej – nie tylko literaturze, co chciałbym wyraźnie podkreślić także w perspektywie recenzowanej publikacji. Zgromadzone w tomie studia i szkice ukazują właśnie ów wieloaspektowy, nieoczywisty często system nawiązań, mniej czy bardziej wyraźnych odniesień do romantyzmu, a także przeformułowań żywotnego wciąż paradygmatu w obszarze różnych sztuk. To pierwsza konstatacja po lekturze inspirującej całości. Druga wiąże się z propozycjami czytania romantyzmu we współczesności właśnie, współczesnymi narzędziami badawczymi (inspiracje studiami postkolonialnymi, geopoetyką, gender studies), a także proponowanym w niektórych tekstach ujęciem interdyscyplinarnym, poszerzającym znacząco ogląd zjawiska. To połączenie – namysłu nad nową obecnością romantyzmu w naszej współczesności z zastosowaniem nowszych narzędzi badawczych – dało interesujący, wieloaspektowo interpretowany obraz recepcji tradycji romantycznej, równocześnie wyzwalając kolejne impulsy w dalszych badaniach nad romantyzmem we współczesności.

Z recenzji prof. dr hab. Arkadiusza Bagłajewskiego
 
 
 
Zbiór studiów i szkiców pod redakcją Danuty Zawadzkiej, Krzysztofa Andruczyka, Magdaleny Dudzińskiej i Moniki Justyny Roman przynosi kolejną próbę zdiagnozowania i odczytania nawiązań do romantyzmu w polskiej literaturze i kulturze […] Po 1989 roku dialog z romantyzmem toczył się w zupełnie nowym kontekście i przynosił rozpoznania (dotyczące zarówno czasów obecnych, jak i epoki rozbiorów) w większym lub mniejszym stopniu nowe, odmienne. Także decyzja autorów Romantyzmu w literaturze i kulturze po 1989 roku, aby zająć się wspomnianym zjawiskiem na obszarze literatury, kultury, a także w zakresie problematyki pamięci oraz wielorako rozumianej recepcji ma swoje wartościowe konsekwencje, gdyż pozwoliła nie ograniczać się do analiz samego piśmiennictwa, ale pokazać cechę szczególną romantycznego oddziaływania – jego skłonność do wpływania na możliwie najszersze pola ludzkiej aktywności kulturalnej i społecznej.
 
 Z recenzji dr hab. Jerzego Borowczyka, prof. UAM

 


 
 
Tytuł: Romantyzm w literaturze i kulturze po 1989 roku. Mapowanie recepcji
Pod redakcją: Danuty Zawadzkiej, Krzysztofa Andruczyka, Magdaleny Dudzińskiej, Moniki Justyny Roman
 
Wydanie publikacji sfinansowano ze środków Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku
przyznanych w ramach projektu Badania Młodych Naukowców
 
Wydawca:
Fundacja Pogranicze
ISBN: 978-83-66143-10-4
 
Cena: 20.00 zł
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI