Rosjanie Staroobrzędowcy. Dwa zajęcia w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Pogranicza.

18. 11.2020, zajęcia w trybie online dla kl IV b


Warsztat teoretyczny

Z powodu pandemii i zajęć szkolnych w trybie online, zajęcia z klasą IV b odbyła się dzięki połączeniu z komunikatorem szkoły. Odbyła się projekcja wcześniej przygotowanego półgodzinnego  materiału filmowego dokumentującego zajęcia o Staroobrzędowcach. Materiał  zrealizowany przez Piotra Fiederowicza,  składał się z opowieści  Bożeny Szroeder w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni z pokazem przedmiotów kultu religijnego  - Ikony,  Św Krzyże,  podrucznik, lestowka, chusty,  woskowe świece, z fragmentami  śpiewu chóru męskiego. W filmie zaprezentowane zostały także fotografie przedstawiające wizerunek Rosjan staroobrzędowców, portrety nastawników,  wizerunek świątyń - molenny. W  materiale filmowym  mowa była o:  reformie Patriarchy Nikona i jej skutkach, o historii prześladowań starowierców, ich przybyciu do Polski, rola religii w życiu wyznawców, znaczenie ważnych przedmiotów w kulci e-  księga religijna, krzyż, świeca, ikona, lestowka, rola nastawnika w molennie i jak przebiega nabożeństwo, życie codzienne, tradycje, kultura, zwyczaje Rosjan Staroobrzędowców.  Ważną częśćią filmowej opowieści o starowierach były filmy animowane zrealizowane w Pograniczu: "Dlaczego starowierzy nie piją herbaty i nie palą tytoniu",  oraz "Wspomnienie babci Heleny o ikonie i  Świętym Kącie". 

Po przerwie odbyła się druga lekcja, praktyczna- także online. Był to warsztat pisania ikon, który dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, którzy odbierali  pakiety materiałów plastycznych dla każdego dziecka -podobrazie, farby, pedzle,  podlinnik, wzorcowa ikona - mógł się odbyć.

Zajęcia ze sztuką na temat  temat: IKONA poprowadził Wiesław Szumiński -  wprowadzenie dzieci w świat świętego obrazu - ikony (rola i miejsce ikony w życiu Staroobrzędowców, kanon pisania ikon, symbolika, wizerunki najczęściej przedstawiane na ikonach, proces powstawania ikony). Pisanie ikon  na deseczkach, posługując się specjalnym wzornikiem (podlinnik).

18.11.2020 r Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI