Rozmowy, wywiady


Ketman kulturowy  "Ketman kulturowy". Adam Puchejda, Kultura Liberalna 13.06.2014, rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim Kultura, która ulega rzeczywistości, podlizuje się jej, przejmuje gotowe wzorce, tak naprawdę ją zdradza. Ta zdrada stała się naszym udziałem. Z Krzysztofem Czyżewskim, szefem ''Pogranicza'', rozmawia Adam Puchejda, Kultura Liberalna
Grzegorz Miecugow rozmawia z Krzysztofem Czyżewskim - TVN24 Rozmowa Grzegorza Miecugowa z Krzysztofem Czyżewskim wyemitowana w programie "Inny punkt widzenia" w TVN24 24 lipca 2013 roku.
„Szukamy dla siebie szans właśnie w kreatywności, w kulturze…” – rozmowa z K. Czyżewskim O współczesnej myśli Miłosza, przemyśle kreatywnym i wigilii polskiej prezydencji opowiada Krzysztof Czyżewski - animator kultury, eseista, reżyser, tłumacz, szef Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze w Sejnach, która skupia się na promocji wielokulturowych regionów Europy Środkowo-Wschodniej.
Każdy człowiek żyje nad rzeką, z Krzysztofem Czyżewskim rozmawiał Grzegorz Godlewski, Nowe Książki, Listopad 2008 Grzegorz Godlewski: Krzysztofie, skończyłeś niedawno pół wieku, wydałeś książkę, która jest świadectwem twojej drogi i twoich prac w ostatnim czasie – jest więc dobra okazja, by spojrzeć wstecz, na tę drogę i na tę prace. Pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy opuszczałeś obszar teatru i wkraczałeś na teren szerzej rozumianego działania w kulturze, napisałeś „Etos amatora”, tekst żywo wówczas dyskutowany i przeżywany, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Opowiadałeś się...
Jerzy Ficowski - człowiek Pogranicza, z Krzysztofem Czyżewskim rozmawiał Tomasz Kubaszewski, "Kurier Poranny" 11.05.2006 Jerzy Ficowski - człowiek Pogranicza   Kurier Poranny: To "Pogranicze" przywróciło polskiej kulturze Jerzego Ficowskiego.  Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze" w Sejnach: W pewnym sensie tak. Zresztą sam Ficowski to przyznawał. Pamiętam takie spotkanie autorskie, które zorganizowaliśmy mu w Warszawie w połowie lat 90. Sala świeciła pustkami. Zobaczyłem wtedy tego wybitnego człowieka zupełnie samotnego. Pomyślałem, że nie może tak być.
Europejski Poeta Wolności - rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim W związku z zakończonym właśnie Międzynarodowym Festiwalem Literatury Europejski Poeta Wolności, w Tygodniku Powszechnym nr 13/2012 (3272), z 25.03.2012, ukazała się rozmowa Andrzeja Franaszka z Krzysztofem Czyżewskim. Poniżej prezentujemy szerszą wersję tego tekstu.
"Na pograniczu" rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim W dodatku specjalnym do "Tygodnika Powszechnego" (9.XII.2012, nr. 50/3309), "Dobrze mieć sąsiada. Litwa: czy to jeszcze przyjaźń" opublikowana została rozmowa Grzegorza Nurka z Krzysztofem Czyżewskim.
Budowniczy mostów pilnie potrzebni - Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim Od pewnego czasu powtarza Pan, że Europa ma coraz większy problem z wielokulturowością, której się boi i na którą nie ma pomysłu. Czy ostatnie zamieszki we Francji, potwierdzają tę diagnozę, czy są jedynie efektem nieudolnej polityki imigracyjnej tego kraju?   To, co się wydarzyło ostatnio we Francji, jest kolejną fazą procesu dotyczącego całej Europy, który stał się widoczny już na początku lat 90. Jestem z pokolenia Bośni, czyli z pokolenia Europejczyków, które spojrzało...
Miejsce pisane z dużej litery - rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o "Krasnogrudzie" Pamięta Pan, Kiedy po raz pierwszy przyjechał do Sejn?   To było na poczatku lat 80. Pracowałem wtedy w Gardzienicach i przygotowywałem naszą wyprawę do Litwinów i stroobrzędowców na Suwalszczyźnie. Pamiętam moment, kiedy wysiadłem z autobusu w Sejnach. Jeden z pierwszych budynków, jaki zauważyłem, to była synagoga: z oknami zabitymi deskami i magazynem nawozów sztucznych w środku. W sąsiedztwie ocalało jeszcze trochę innych budynków z dawnego kwartału żydowskiego. To...
Krasnogruda: Krzysztof Czyżewski i Czesław Miłosz łączą Europę Zawsze miałem poczucie, że po lekturze książek Miłosza i ze spotkań z poetą wychodzę wzmocniony jego krytycyzmem i odważną perspektywą. Żeby to zrozumieć trzeba samemu być silnym człowiekiem. Bez tej siły Miłosz boli, budzi kontrowersje – mówi Krzysztof Czyżewski.
Krzysztof Czyżewski, Świrowierca - Rozmawia Aneta Prymaka Siedemnaście lat temu Krzysztof Czyżewski zebrał rodzinę oraz przyjaciół. Spakowali dobytek i cygańskimi wozami ruszyli w Polskę. Dotarli do Sejn, gdzie władze zgodziły się przekazać im starą fabrykę kapci, która właśnie zbankrutowała. Obok stała Biała Synagoga przypominająca o wymordowanych w czasie wojny Żydach. Ale Sejny nie pamiętały o swojej wielokulturowej przeszłości, a usytuowanie na styku kultur traktowały jedynie jako problem. Przybysze założyli ośrodek „Pogranicze – sztuk,...
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI