Ruszyła Świąteczna Księgarnia Pogranicza

Od 6 do 31 grudnia: rabaty na tegoroczne nowości, książki za 50% ceny, promocja na końcówki nakładów, książki za 10 złotych. Zapraszamy do księgarni!


 

 

 

 

 

 

 

 NOWOŚCI POGRANICZA Z 2018 ROKU TANIEJ!  

Josef Škvorecký, "CUD. Kryminał polityczny"

Kiedy w 1972 roku powieść Josefa Škvoreckiego „Cud” ukazała się w założonej przez autora i jego żonę oficynie emigracyjnej Sixty-Eight Publishers, wywołała skandal. Minęły zaledwie trzy lata od najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, a tymczasem autor ośmielił się pisać o tym okresie z przymrużeniem oka, a nawet pokpiwać sobie z przywódców Praskiej Wiosny! Jest w tej książce tragizm i heroizm, ale Škvorecký nie byłby sobą, gdyby nie towarzyszyły im humor i ironia. „Cud” to „polityczny kryminał” pisany techniką montażu filmowego, gdzie co chwila przeplatają się różne wątki i płaszczyzny czasowe. 

To powieść zbliżona do powstałych trochę później „Przypadków inżyniera ludzkich dusz” nie tylko pod względem techniki, ale też miejsca, jakie zajmuje w twórczości Škvoreckiego: obie należą do najważniejszych dzieł w dorobku autora. Mam nadzieję, że „Cud” zdobędzie podobne uznanie polskich czytelników, jak uhonorowane w 2009 roku Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus „Przypadki". 

Andrzej S. Jagodziński

  

Joanna Lisek, "KOL ISZE. Głos kobiet w poezji jidysz"

W książce "Kol isze. Głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939r.)" autorka opisuje zjawisko wyodrębniania się w poezji jidysz kobiecej podmiotowości i wypracowywania różnych strategii jej ekspresji. Odwołuje się do tekstów najwcześniejszych (z XVI w.), kiedy poetki występowały w roli kaznodziejek, autorek modlitw i pieśni religijnych czy zecerek utrwalających na marginesie składanych przez siebie ksiąg swoje utwory. Sięga również do twórczości ludowej, będącej często wyrazem krytyki ustalonego porządku genderowego, a także do tekstów będących świadectwem XX-wiecznej rewolucji obyczajowej, radykalizacji postaw i przeobrażeń modelu kobiecości żydowskiej. Wywód historycznoliteracki łączy z interpretacją wybranych wierszy poetek znanych, między innymi Kadii Mołodowskiej, Debory Vogel, Celii Dropkin czy Anny Margolin, ale także tych mniej rozpoznawalnych, pomijanych czy zapomnianych, na przykład Broni Baum, Sory Rejzen, Chasi Kuperman. Przedmiotem szczegółowych analiz jest to, w jaki sposób kobiety funkcjonowały w ramach wyznaczonych im przez system patriarchalny granic oraz wbrew nim, jak poszerzały przestrzeń swojej aktywności, przedefiniowując swoją rolę oraz pozycję i wytyczając własną drogę personalizacji.

  

Krzysztof Czyżewski, "Żegaryszki"

„Żegaryszki” to, rozpisana na cztery pory roku konstelacja 78 epifanii poetyckich dialogujących z fotograficznym obrazem. Jej topografia obejmuje łąki, uroczyska, ustronia zwierząt i ostoje ludzi, ścieżki i jeziora pomiędzy wioskami Żegary, Kranogruda i Dusznica na polsko-litewskim pograniczu. Książka nawiązuje do starojapońskiej tradycji haiga, zestrajającej haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz, z obrazem. Łączy szarosiwiel całości z amarantową wyklejką. Papier Munken Print White 115 gram, o spulchnieniu 1.5, został zszyty czerwoną nitką i zadrukowany w Cud Druku w Rudzie Śląskiej pod okiem grafika i typografa Romana Kaczmarczyka.

 

Lajos Grendel, "Życie w cztery tygodnie"

"Życie w cztery tygodnie", trzecia wydana w Polsce książka Lajosa Grendela, przenosi czytelnika na południe Słowacji, czyli na prowincję, której autor nie kojarzy jednak z geografią, a ze stanem ducha, charakterystycznym dla każdego, kto jest w drodze – nawet jeśli nie rusza się z miejsca. Główny bohater powieści, Sanyi Varga, spędza cztery tygodnie w domu zmarłej ciotki, próbując sporządzić bilans życia. Przez pryzmat jego historii Grendel pokazuje dwudziestowieczne losy węgierskiej klasy średniej, zastanawia się także, jak funkcjonuje pamięć, czy możliwe jest uczciwe opisanie przeszłości i gdzie leżą granice prawdy w literaturze. Czytelnik odnajdzie tu ciepłą ironię Bohumila Hrabala, psychologizm Miklósa Mészölya, eseistyczny ton Pavla Vilikovskiego i groteskę Sławomira Mrożka. Nad wszystkim zaś unosi się przepełniona nostalgią aura Trzech sióstr Antoniego Czechowa, przy czym Grendel tak prowadzi narrację, że lekturze przez cały czas towarzyszy poczucie deziluzji. 

Miłosz Waligórski

  

 Vladas Braziunas,  "Stół góra ołtarna"

Leszek Aleksander Moczulski, "Lśnienia"

 


  

OSTATNIE EGZEMPLARZE! 

 

Jurgis Kunčinas, "Tula"

 

Janina Osewska, "Tamto"

 

Drago Jančar, "Spojrzenie anioła"

 

Norman Manea, "Październik, godzina ósma"

 

Brian Porter-Szűcs, "Gdy nacjonalizm zaczął nienawidzić"

 

Ana Uzelac, "Dzieci z Putino"

 

Gabriel Liiceanu, "Dziennik z Paltinisu"

 

Arvo Pärt, "Człowiek Pogranicza"

 

 

 

POGRANICZE NA ŚWIĘTA!

Wybrane tytuły za 50% ceny!

Od 6 do 31 grudnia br. wybrane tytuły Pogranicza w wyjątkowej świątecznej cenie. Uwaga! Na stronie księgarni podajemy cenę z 50% rabatem. Wysyłka zakupionych książek natychmiast po wpłacie na konto.

 

Mosze Kulbak, "Mesjasz z rodu Efraima"

 

Daniela Kapitáňowá, "Samka Tale księga o cmentarzu"

 

Krzysztof Czyżewski, "Ścieżka pogranicza"

 

Krzysztof Czyżewski, "Linia powrotu"

 

 


PROMOCJE SPECJALNE - wszystko za 10 złotych

 

Norman Manea, "Powrót chuligana"

 

Ivan Čolović, "Etno. Opowieści o muzyce świata w internecie"

 

Patrik Ourednik, "Dogodna chwila 1855"

 

Bora Cosić, "Konsul w Belgradzie"

 

Catalin Dorian Florescu, "Jacob postanawia kochać"

 

Georgi Gospodinow, "Powieść naturalna"

 

Georgi Gospodinow, "I inne historie"

 

Dževad Karahasan, "Doniesienia z krainy ciemności"

 

Władisław Todorow, "Mól"

 

Emil Hakl, "O rodzicach i dzieciach"

 

Balla, "Niepokój"

 

Jonas Mekas, "Nie miałem dokąd iść"

 

Oleg Pastier, Karol Chmel, Ivan Kolenič, "Oko za ząb"

 

Mileta Prodanović, "Oko wędrowca"

 

Pavel Vilikovsky, "Ostatni koń Pompei"

 

Arczil Kikodze, "Ptaki i ludzie"David Filip, "Sen o miłości i śmierci"Bohdan Osadczuk, "Niepodległa Ukraina"Ali Podrimja, "Skradziony płomień"Václav Pankovčín, "To będzie piękny pogrzeb"

 

"Krasnogruda" nr 17Ałbena Stambołowa, "Hop-hop gwiazdyBora Cosić, "Konsul w Belgradzie"
 

 

       

Mindaugas Kvietkauskas,Viktorija Daujotytė,

"Litewskie konteksty Czesława Miłosza"

Książka litewskich badaczy poświęcona litewskim wątkom w twórczości Czesława Miłosza w świątecznej promocji za 20 zł.

 


 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI